Abp Hoser: jedynym punktem odniesienia dla osoby konsekrowanej powinien być Bóg

(fot. Salve TV / youtube.com)

Bóg powinien być jedynym punktem odniesienia dla osoby konsekrowanej - podkreślił abp Henryk Hoser w czasie ślubów wieczystych siostry Edyty Klejn i Anny Parchety we Wspólnocie Chemin Neuf.

 

Uroczystość odbyła się w prowadzonym przez wspólnotę kościele Opatrzności Bożej w Wesołej pod Warszawą. Wraz z celibatariuszkami swoje pierwsze śluby czasowe do Instytutu Życia Zakonnego Chemin Neuf złożył ks. Marcin Borządek.

 

W homilii biskup warszawsko-praski podkreślił, że powołanie jest wielkim darem Boga. Zwrócił uwagę, że życie konsekrowane jest najbardziej radykalną formą naśladowania Jezusa Chrystusa, który był czysty, ubogi i posłuszny swojemu Ojcu aż do śmierci na Krzyżu. - To właśnie tą drogą za swoim Mistrzem i Oblubieńcem podążą nasze siostry. Jest to ogromny przywilej - wielki klejnot życia - powiedział abp Hoser.

 

Zwrócił uwagę, że wierność Jezusowi nie zawsze oznacza męczeństwo krwi ale bardzo często jest to męczeństwo na co dzień. - Polega ono na ciągłym pokonywaniu przeciwności, własnych słabości oraz stawianie czoła różnym okolicznościom życia - niekiedy bardzo trudnym których Bóg nie oszczędza tym których kocha, bo tych których wybrał stawia większe wymagania - większą poprzeczkę - powiedział duchowny.

 

Podkreślił, że jedynym punktem odniesienia dla osoby konsekrowanej powinien być Bóg. - Trzeba być Jemu wiernym, a nie ludziom. Jeżeli już im to tylko dlatego, że jesteśmy wierni Chrystusowi. Na tym polega istota składanych ślubów czy obietnic sakramentalnych, wierność kapłańska czy małżeńska - tłumaczył abp Hoser.

 

Przestrzegł również przed koniunkturalnym traktowaniem Słowa Bożego. Zwrócił uwagę, że jedną z przyczyn braku Jego owocowania w życiu człowieka jest brak przyjęcia Go do własnego serca jako czegoś osobistego. - Mogą przeszkadzać nam w tym zarówno nasze osobiste przywiązania, jak i słuchanie innej prawdy, która często jest tylko ideologią powiedział duchowny.

 

Obie siostry Edyta Klejn i Anna Parcheta w czerwcu tego roku złożyły śluby wieczyste do celibatu w Opactwie Des Dombes we Francji (jednym z domów Wspólnoty). S. Edyta jest we Wspólnocie od blisko dziewięciu lat, ostatnie trzy lata spędziła w posłudze osób starszych w Pelussin, w prowadzonym tam przez Wspólnotę domu spokojnej starości. Od tego roku będzie w posłudze parafii p.w. M.B. Fatimskiej w Mistowie, gdzie wcześniej już pracowała przez cztery lata.

 

S. Anna jest zaangażowana do wspólnoty od dziesięciu lat. Ostatnie kilka lat pracowała ze studentami w akademiku w Lyonie, od tego roku będzie pełniła podobną posługę w akademiku prowadzonym przez Wspólnotę w Manili, stolicy Filipin.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.64

Liczba głosów:

11

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook