Na Węgrzech odsłonięto pomnik błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki

(fot. Domena publiczna)

Pomnik błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki został w niedzielę odsłonięty na wyspie Csepel w Budapeszcie podczas uroczystych obchodów 70. rocznicy urodzin kapłana zamordowanego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.

 

Monument, na którym znajduje się napis w języku polskim i węgierskim "Zło dobrem zwyciężaj", odsłonili były burmistrz dzielnicy Csepel, poseł rządzącego Fideszu Szilard Nemeth, ambasador RP na Węgrzech Jerzy Snopek, rzeczniczka narodowości polskiej w parlamencie węgierskim Halina Csucs oraz burmistrz Csepelu Lenard Borbely.

 

Licznie zgromadzeni uczestnicy uroczystości, w tym mający swe korzenie w Csepelu biskup Szekesfehervaru Andras Spanyi, złożyli następnie kwiaty i zapalili znicze pod znajdującą się w innym miejscu Csepelu tablicą poświęconą ks. Popiełuszce.

 

W Csepelu, tradycyjnej dzielnicy robotniczej, ks. Popiełuszko ma też swoją ulicę. Poświęcono mu tam również dzwonnicę.

 

Jak powiedział PAP ambasador Snopek, on sam także uczestniczył 3 listopada 1984 roku w pogrzebie ks. Popiełuszki, które to wydarzenie mocno zapadło mu w pamięć.

 

- Przedtem były te pełne napięcia oczekiwania, kiedy zniknął i wszyscy domyślali się, że mogło stać się najgorsze, co się potwierdziło. Także jego kazania za Ojczyznę przeżywałem wtedy jako młodzieniec bardzo głęboko - powiedział Snopek.

 

Jak dodał, było dla niego zdumiewające, jak zwykły, pochodzący ze skromnej rodziny ksiądz "stał się medium Boga i jego słowa tak trafiały do ludzi i trafiały w sedno".

 

Jesienią 2016 roku powstał w innej dzielnicy Budapesztu, Obuda-Bekasmegyer, skwer błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Umieszczono tam pomnik w formie kamieni tworzących różaniec; na nich wyryte zostały cytaty z wystąpień ks. Popiełuszki.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook