Trwają przygotowania do Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego na Węgrzech

(fot. shutterstock.com)

Na trzy lata przed mającym się odbyć w Budapeszcie w 2020 r. Międzynarodowym Kongresem Eucharystycznym ruszyły oficjalne przygotowania do tego wydarzenia.

 
W tym tygodniu arcybiskup Budapesztu i Ostrzyhomia, kard. Peter Erdö poświęci w centrum stolicy Węgier biuro komitetu organizacyjnego. Według informacji gazety "Magyar Kurír" prymas Węgier zapowiedział, że w związku z kongresem planowany jest szeroki program kościelny, kulturalny i religijny, a także liczne akcje charytatywne na terenie kraju.
 
Biuro organizacyjne zlokalizowano w nieużytkowanym domu parafialnym. W budynku jest także kaplica oraz pomieszczenia przystosowane do przeprowadzenia kursów, w ramach których będą przygotowywani wolontariusze jako "delegaci misji" w parafiach oraz wspólnotach.
 
Jak podkreślił kard. Erdö, czas do 2020 r. stwarza możliwość przeprowadzenia takiej "specjalnej misji". Jej celem jest "obudzenie" wspólnot, parafii, diecezji i całego regionu, a także sprawienie, by wspólnoty katolickie stały się "bardziej żywe, świadome i aktywne", ma też wzmocnić wzajemne więzi.
 
Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny odbędzie się w Budapeszcie w dniach 13-20 września 2020 r. Informowała o tym już w połowie czerwca Konferencja Biskupów Węgierskich. Od tego czasu trwałym elementem każdego nabożeństwa katolickiego na Węgrzech jest wspólna modlitwa w intencji kongresu, podkreślił kard. Erdö. Dotychczas rozdano w kraju milion obrazków z okolicznościową modlitwą, która została przetłumaczona na sześć języków. Kościół zachęca też do adoracji eucharystycznej jako "możliwości cichej, wewnętrznej modlitwy przed Najświętszym Sakramentem oraz refleksji w ciszy i skupieniu".
 
Znane są już pierwsze przedkongresowe plany. W czasie trwającego przez tydzień wielkiego wydarzenia planowane są liczne liturgie, podczas których dzieci przyjmą Pierwszą Komunię św. W godzinach przedpołudniowych planowane są wykłady, a w godzinach popołudniowych - programy związane tematycznie z Kongresem, które gościom zagranicznych przybliżą Węgry i Europę Środkową. Już uzgodniono, że w program włączy się Opera Państwowa w Budapeszcie. Zostaną tam wykonane wybitne dzieła muzyki sakralnej oraz opera.
 
Kongres będzie połączony także z akcjami charytatywnymi na rzecz ludzi potrzebujących pomocy, zwłaszcza niepełnosprawnymi i starszymi, powiedział kard. Erdö, określając tę inicjatywę jako "miłość poprzez działanie".
 
Międzynarodowe Kongresy Eucharystyczne odbywają się od 1881 r. Ich celem jest pogłębienie zrozumienia znaczenia Eucharystii w życiu Kościoła i ukazanie, że Jezus Chrystus jest centrum życia Kościoła. Jubileuszowy, 50. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny, odbył się w 2012 r. w Dublinie, a kolejny cztery lata później w Cebu na Filipinach.
 
W 1997 gospodarzem Kongresu pod hasłem "Eucharystia i wolność" był w dniach 25 maja - 1 czerwca Wrocław.
 
Budapeszt był już raz gospodarzem kongresu - w 1938 r.
 
Za przygotowywanie kongresów odpowiedzialny jest Papieski Komitet ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych, na czele którego stoi włoski arcybiskup Piero Marini.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?