Watykan: abp Leopoldo Girelii nowym nuncjuszem w Izraelu

(fot. twitter.com/terrasantanet)

Ojciec Święty mianował 13 września nuncjuszem apostolskim w Izraelu oraz delegatem apostolskim w Jerozolimie i Palestynie abp Leopoldo Girellego.

 

Dotychczas był on nuncjuszem w Singapurze, a jednocześnie delegatem apostolskim w Malezji i Brunei oraz papieskim przedstawicielem dla Wietnamu, nie rezydującym w tym kraju.

 

Abp Leopoldo Girelli ma 64 lata, pochodzi z diecezji Bergamo na północy Włoch. Święcenia kapłańskie przyjął 17 czerwca 1978 r. Po kilku latach pracy duszpasterskiej i uzyskaniu doktoratu z teologii studiował w latach 1984-87 na Papieskiej Akademii Kościelnej kształcącej dyplomatów watykańskich.

 

 

Następnie do 1991 był sekretarzem nuncjatury w Kamerunie, w latach 1991-93 - w Nowej Zelandii, a w latach 1993-2001 radcą w Sekcji Spraw Ogólnych Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Do jego obowiązków należało wówczas koordynowanie prac nad przemówieniami św. Jana Pawła II. W latach 2001-2006 był radcą w nuncjaturze apostolskiej w USA.

 

13 kwietnia 2006 r. Benedykt XVI mianował go arcybiskupem tytularnym Capri i nuncjuszem apostolskim w Indonezji. Sakrę nominat przyjął 17 czerwca 2006 r. w Bergamo z rąk ówczesnego sekretarza stanu kard. Angelo Sodano.

 

13 stycznia 2011 papież powołał go na nuncjusza apostolskiego w Singapurze, a jednocześnie delegata apostolskiego w Malezji i Brunei, do czego po kilku latach doszedł urząd papieskiego przedstawiciela dla Wietnamu bez stałej siedziby w tym kraju.

 

Zna języki francuski, angielski i hiszpański. Na nowej placówce zastąpi go abp Giuseppe Lazzarotto, który 28 sierpnia w związku z wiekiem (24 maja skończył 75 lat) przeszedł na emeryturę.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plNewsletter DEON.pl

[X]
 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook