Pokój w Syrii: prawosławny patriarcha chce konkretu, a nie deklaracji

(fot. Homo Cosmicos / shutterstock.com)

Jesteśmy wrośnięci w ziemię Bliskiego Wschodu od dwóch tysięcy lat. Tutaj się urodziliśmy, tutaj wzrastaliśmy i tutaj umrzemy - powiedział w wywiadzie dla włoskiej katolickiej agencji SIR greckoprawosławny patriarcha Antiochii.

 

Jan X Yazigi odniósł się w ten sposób do smutnej historii porwania 4 lata temu dwóch syryjskich biskupów: Boulosa Yazigi z Kościoła greckoprawosławnego i Mor Gregoriosa Yohanna Ibrahima z Kościoła syryjskoprawosławnego. Od tamtego czasu brak wiarygodnych informacji na ich temat.


Hierarcha zaznaczył, że porwanie to jest czymś bardzo bolesnym, tym bardziej, że obaj biskupi są głosicielami pokoju. "Nadal modlimy się w ich intencji i nie tracimy nadziei, która oznacza wierność naszemu Kościołowi i trwanie na naszej ziemi" - oświadczył greckoprawosławny patriarcha Antiochii.

Podkreślił, że chrześcijanie w Syrii ciągle żyją wiarą, którą praktykują. Wiele jest tam klasztorów, w których modlą się mnisi i mniszki. Kościoły są żywe. Jan X zaapelował o dar pokoju. "Każdego dnia słyszymy wiele deklaracji płynących z całego świata przeciw terroryzmowi, radykalizmom, wojnie i rozlewowi krwi, które dotykają niewinnych - stwierdził hierarcha. - Jednak jesteśmy już zmęczeni deklaracjami, chcemy zobaczyć coś konkretnego (...). Nasz apel brzmi: zatrzymajcie terroryzm i dajcie nam możliwość dalszego życia na naszej ziemi, w naszym kraju, tak, byśmy mogli czynić to w pokoju".

Jan X zaznaczył również, iż wielką rolę dla przywrócenia pokoju w Syrii ma papież Franciszek. "Razem wiele zrobiliśmy, aby umocnić proces pokojowy" - powiedział greckoprawosławny patriarcha Antiochii.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook