Wokół ciała tego świętego gromadzi się woda, która ma mieć dobroczynne właściwości

(fot. wikimedia.org / Orthodox33 / domena publiczna / antennasud / YouTube.com)

Cud zbierania się niewielkiej ilości wody przy jego szczątkach nie jest nagłaśniany przez opiekujących się nimi od 1951 roku dominikanów. Jest ona zbierana każdego roku 9 maja, w rocznicę przeniesienia relikwii.

 
Przebywający w sobotę w Bari na południu Włoch, gdzie dokonał otwarcia 81. edycji tamtejszych targów, premier Paolo Gentiloni otrzymał od jego władz ampułkę tzw. manny św. Mikołaja. Nie jest to jednak pokarm, którym według Starego Testamentu żywili się w czasie wędrówki do Ziemi Obiecanej. Manną św. Mikołaja nazwano wodę, jaka gromadzi się obok relikwii świętego z Miry, przeniesionych do Bari w 1087 roku.
 
Cud zbierania się niewielkiej ilości wody przy jego szczątkach nie jest nagłaśniany przez opiekujących się nimi od 1951 roku dominikanów. Jest ona zbierana każdego roku 9 maja, w rocznicę przeniesienia relikwii, w ilości nie przekraczającej nigdy pół litra. Niewielka jej część mieszana jest z setkami litrów, jakie kupują w Bari pielgrzymi, przekonani o jej dobroczynnym działaniu.
 
Premier Włoch otrzymał ozdobną ampułkę, opatrzoną następującym napisem: "Prezesowi rady ministrów uścisk miasta Bari pod egidą św. Mikołaja, symbol dialogu i braterstwa".
 
Kult świętego popularny jest również wśród prawosławnych, a fragment relikwii świętego przebywał niedawno w Rosji, dokładnie w Moskwie i Petersburgu, gdzie cześć im oddali m.in. patriarcha Cyryl i prezydent Władimir Putin.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook