Papież: trzeba pogodzić pracę i świętowanie

O podjęcie refleksji nad pogodzeniem wymogów pracy z życiem rodzinnym oraz przywróceniem prawdziwego sensu świętowaniu, zwłaszcza niedzielnemu zaapelował Ojciec Święty do organizatorów VII Światowego Spotkania Rodzin. Odbędzie się ono w Mediolanie w dniach od 30 maja do 3 czerwca 2012 roku pod hasłem: „Rodzina: praca i święto”. W Watykanie opublikowano list Benedykta XVI skierowany na ręce przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Rodziny, kard. Ennio Antonellego.


Ojciec Święty przypomina, że praca i świętowanie są ściśle powiązane z życiem rodzin. Uwarunkowują bowiem ich wybory, oddziaływają na relacje między małżonkami oraz między rodzicami a dziećmi, a także relacje rodziny ze społeczeństwem i Kościołem. Zarówno praca jak i świętowanie mają nam dopomóc w życiu prawdziwie ludzkim. „Codzienne doświadczenie wskazuje, że autentyczny rozwój osoby zawiera zarówno wymiar indywidualny, rodzinny i wspólnotowy, działalność i relacje funkcjonalne jak też otwartość na nadzieję i Dobro bez granic” – stwierdza papież.

Benedykt XVI wyraża ubolewanie, iż współczesna organizacja pracy, związana z konkurencyjnością na rynku i dążąca do maksymalizacji zysku oraz koncepcja święta jako okazji do ucieczki od rzeczywistości i konsumpcji przyczyniają się do rozpadu rodziny i wspólnoty oraz do upowszechniania indywidualistycznego stylu życia. „Należy zatem promować refleksję i zaangażowanie dążące do pogodzenia wymogów i czasu pracy z wymaganiami życia rodzinnego i do przywrócenia prawdziwego sensu święta, zwłaszcza niedzieli, cotygodniowej Paschy, Dnia Pańskiego i dnia człowieka, dnia rodziny, wspólnoty i solidarności” – podkreśla papież.

Ojciec Święty jest przekonany, że najbliższe Światowe Spotkanie Rodzin jest szczególną okazją, by przemyśleć na nowo pracę i świętowanie w perspektywie rodziny zjednoczonej i otwartej na życie, dobrze osadzonej w społeczeństwie i Kościele, zwracającej uwagę nie tylko na kwestie ekonomii rodzinnej, ale także jakość relacji. Jednocześnie zwraca uwagę, że wydarzenie to, aby okazało się autentycznie owocne nie może być wyizolowane. Wymaga ono odpowiedniego przygotowania kościelnego i kulturowego. „W związku z tym mam nadzieję, że już w roku 2011 r., w XXX rocznicę Adhortacji Apostolskiej Familiaris Consortio, „magna carta” duszpasterstwa rodzin, możliwe będzie podjęcie wartościowego przygotowania, w skład którego będą wchodziły inicjatywy na poziomie parafialnym, diecezjalnym i ogólnokrajowym, mające na celu podkreślenie doświadczeń pracy i święta, w ich aspektach realnych i pozytywnych, a w szczególności ich wpływu na konkretne życie rodzin. Niech więc będą konsultowane i zaangażowane rodziny chrześcijańskie i wspólnoty kościelne całego świata, i bezzwłocznie wyruszają w drogę ku Mediolanowi 2012” – napisał Benedykt XVI.

Papież przypomina, że podobnie jak wcześniejsze wydarzenia tego typu, VII Światowe Spotkanie Rodzin będzie trwało pięć dni, a jego kulminacją będzie sobotnie „Święto Świadectw” oraz niedzielna Msza Święta. Obydwom tym uroczystościom, gromadzącym „rodzinę rodzin” będzie przewodniczył Benedykt XVI. W spotkaniu tym będzie miejsce zarówno na wspólną modlitwę, refleksję teologiczną i duszpasterską, chwile braterskiej wspólnoty i wymiany doświadczeń rodzin przybyłych z całego świata z rodzinami archidiecezji mediolańskiej – zaznacza Ojciec Święty.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?