Abp Gądecki o decyzji Jarosława Kaczyńskiego ws. miesięcznic

(fot. youtube.com)

- Pan Jarosław Kaczyński podjął rozsądną decyzję, ogłaszając że 96. miesięcznica będzie ostatnią - przyznał w "Do Rzeczy" przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

 

Odwoływanie się do sił zewnętrznych, niemożność załatwiania spornych spraw w gronie Polaków dowodzą słabości naszej demokracji; zbyt łatwo godzimy się na to, by w polskich sporach arbitrem był czynnik zewnętrzny - ocenił w "Do Rzeczy" przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

 

Zdaniem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, to "bardzo niepokojąca tendencja, która kiedyś sprowadzała zewnętrzne interwencje w polskie sprawy i przyspieszała rozbiory".

 

- Wsłuchiwać się trzeba w głosy wszystkich, a przede wszystkim w rzeczowe argumenty. (…) Akceptowanie interwencjonizmu zewnętrznego jako stałej zasady źle rokuje na przyszłość. Interes Unii nie zawsze musi pokrywać się z interesem poszczególnych krajów unijnych, co również Unia musi brać pod uwagę - powiedział abp Gądecki.

 

Duchowny pytany o zapowiedź końca miesięcznic smoleńskich w 2018 r. i to, czy nie trwały za długo, odparł: "pan Jarosław Kaczyński podjął rozsądną decyzję, ogłaszając że 96. miesięcznica będzie ostatnią".

 

Hierarcha zauważył, że najdłuższa żałoba znana w Piśmie Świętym trwała miesiąc ale - jak zaznaczył - pamięć o zmarłych obchodzi się dzisiaj także w przypadku odległych rocznic. Jego zdaniem, blokowanie miesięcznic i nieszanowanie żałoby innych ludzi zasługuje na naganę.

 

Odnosząc się do kwestii budowy pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej przewodniczący KEP ocenił, że powinien się on znaleźć w "godnym miejscu".

 

- Rozumiem postulat uczczenia zmarłego prezydenta (Lecha Kaczyńskiego - PAP) gdzieś w centrum Warszawy. Byłem niedawno w Siedlcach i widziałem jego pomnik w centrum miasta. Dlaczego nie może być tak w jego mieście? - powiedział arcybiskup.

 

Oceniając decyzję o ekshumacjach ofiar katastrofy smoleńskiej, abp Gądecki wskazał, że wyniki badań wykazały przy pochówkach efekty bałaganu i nieprawidłowości.

 

- Czy ze strony rosyjskiej miał to być jakiś element upokorzenia i pokazania tego, kto tu rządzi, czy był to raczej zwyczajny sposób postępowania w tego rodzaju sprawach, wynikający z braku szacunku dla podmiotowości człowieka, tego nie wiem. Być może dla nich bałagan z zawartością trumien oznacza coś zupełnie innego niż dla nas - powiedział.

 

Przewodniczący KEP był także pytany o kwestię reparacji wojennych od Niemiec.

 

- Sprawiedliwość domaga się reparacji, tak jak ona została przeprowadzona we wzorcowy sposób między Niemcami a Izraelem - ocenił.

 

- Nie należy mieszać moralnego i materialnego wymiaru pojednania. Nie wolno mówić, że skoro dokonało się pojednanie moralne, to do kwestii reparacji materialnych nie ma co wracać. Inna bowiem jest pozycja zaatakowanej ofiary, a inna agresora - dodał.

 

Przewodniczący KEP proszony o ocenę polityki rządu w sprawie uchodźców wskazał, że "nauczanie Kościoła daje państwu prawo do decyzji i regulacji skali przyjmowania imigrantów".

 

- Czym innym jest sprawa uchodźców. Tutaj bowiem nie chodzi o polepszenie sytuacji ekonomicznej, lecz zagrożenie życia - ocenił.

 

- Stoimy jednak na stanowisku, że należy stworzyć korytarze humanitarne dla najbardziej poszkodowanych z krajów ogarniętych wojną. U nas na razie ta idea nie doczekała się jeszcze szczęśliwego rozwiązania, ale wierzę, że zostanie ona rozwiązana. Jeśli tylko się da, to nie należy odrywać ludzi od ich ojczyzny i warto pomagać im na miejscu - dodał hierarcha.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.03

Liczba głosów:

61

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?