Generał paulinów o. Arnold Chrapkowski: modlimy się o mądrość i jedność dla Polaków

(fot. PAP / Marcin Kmieciński)

Do modlitwy o mądrość i jedność dla Polaków, aby potrafili różnić się, ale mądrze, uczciwie i z troską o naród wezwał wiernych podczas głównych uroczystości 300-lecia koronacji jasnogórskiego obrazu Matki Bożej generał zakonu paulinów o. Arnold Chrapkowski.

 

O. Chrapkowski powitał wiernych zgromadzonych na uroczystej mszy, która rozpoczęła się w sobotę przed południem na wałach Jasnej Góry. W uroczystości uczestniczą przedstawiciele władz państwowych, wśród nich prezydent Andrzej Duda z małżonką, premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, a ze strony władz kościelnych m.in. episkopat Polski.

 

Mszy przewodniczy nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Homilię wygłosi prymas Polski abp Wojciech Polak. W trakcie mszy nastąpi również odnowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu.

 

"Maryja z jasnogórskiego wizerunku, tak bliska każdemu Polakowi, jest przede wszystkim matką. Matko, przyjdź do nas - tak przed 60 laty wołali wierni zgromadzeni u stóp klasztoru" - powiedział w powitaniu generał zakonu paulinów, nawiązując do złożonych wówczas w Częstochowie Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego.

 

"Dzisiaj modlimy się o mądrość i jedność dla wszystkich Polaków, abyśmy potrafili różnić się, ale mądrze, uczciwie i z troską o naród, którego korzenie są osadzone w tradycji krzyża, pod którym stoi nieugięcie Matka i Królowa. Tej naszej najlepszej Matce chcemy dzisiaj przyrzec na nowo wierność krzyżowi jej Syna i zawołać: Królowo Polski, przyrzekamy" - zaznaczył o. Chrapkowski.

 

Główne obchody 300-lecia koronacji jasnogórskiego wizerunku papieskimi koronami odbywają się w przypadającą 26 sierpnia uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej.

 

Koronacja jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej papieskimi koronami odbyła się na Jasnej Górze 8 września 1717 roku. Było to pierwsze takie wydarzenie na świecie poza Rzymem. Zgromadziło ok. 200 tys. pielgrzymów, co na owe czasy było ogromną rzeszą. 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook