Abp Tomasi na Mityngu Przyjaźni Narodów: dialog koniecznością, aby żyć w pokoju

Radio Watykańskie
(fot. UN Geneva/flickr.com/CC)

"Dziś dialog to już nie kwestia wyboru, tylko konieczność, aby żyć w pokoju w naszych pluralistycznych społeczeństwach". Taką opinię wyraził abp Silvano Maria Tomasi na Mityngu Przyjaźni Narodów, organizowanym co roku w Rimini nad Adriatykiem przez włoski ruch katolicki Komunia i Wyzwolenie.

 

Obecny zjazd, już 38. z kolei, a kończący się jutro, poświęcono odzyskiwaniu dziedzictwa poprzednich pokoleń. Papieski dyplomata, długoletni przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy genewskich agendach ONZ, wziął udział w spotkaniu zatytułowanym "Dialog do odzyskania".

 

"Do dzisiejszego pluralizmu w naszych społeczeństwach musimy podejść z nową strategią, którą nie jest wojna czy konflikt, ale dialog" - powiedział abp Tomasi w Rimini. Nawiązując do ostatnich 60 lat historii Kościoła wskazał "metodę dialogu" zaproponowaną przez Pawła VI oraz częste wypowiedzi Jana Pawła II i Benedykta XVI o jej konieczności nie jako strategii politycznej, ale ludzkiej, otwierającej serce na drugiego człowieka. Przytoczył też myśl Franciszka z adhortacji "Evangelii gaudium" o trzech obszarach dialogu: z państwami, społeczeństwem oraz niechrześcijanami i niewierzącymi.

 

Odwołując się do własnego doświadczenia watykański dyplomata mówił o dialogu kultury, jak też międzyetnicznym i międzyreligijnym. Jak zauważył, "w różnych kontekstach społecznych, religijnych, politycznych i kulturowych lepiej chroni się własną tożsamość otwierając się na dialog i akceptując innych w ich odmienności". Wymaga to odważnego wyboru między postawą spotkania albo zamknięcia - stwierdził abp Tomasi na Mityngu Przyjaźni Narodów w Rimini.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook