Kościół w Portugalii modli się za ofiary wczorajszego wypadku w Funchalu na Maderze

Radio Watykańskie
(fot. PAP/EPA/HOMEM DE GOUVEIA)

Kościół w Portugalii modli się za ofiary wczorajszego wypadku w Funchalu na Maderze. W wyniku przewrócenia się tam drzewa na tłum uczestników uroczystości religijnych w sanktuarium Nossa Senhora do Monte zginęło co najmniej 13 osób, a 49 zostało rannych.

 

Wielkim wstrząsem jest nie tylko liczba ofiar, ale także fakt, że do tragedii doszło w samą uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, tym bardziej że poszkodowanymi okazali się wierni, przygotowujący się do tradycyjnej procesji maryjnej z okazji święta.

 

Solidarność z rodzinami ofiar i rannymi wyraził miejscowy biskup António Carilho, a portugalska Caritas zgłosiła gotowość pomocy wszystkim, którzy ucierpieli w wypadku. Na wieść o wydarzeniu specjalne modlitwy za ofiary podjęto 16 sierpnia w sanktuarium w Fatimie na wszystkich Mszach i nabożeństwach.

 

W południe, gdy trwały przygotowania do tradycyjnej procesji z okazji uroczystości Wniebowzięcia Matki Bożej z miejscowego kościoła Matki Bożej z Góry (Nossa Senhora do Monte) na zgromadzone tam tłumy ludzi zwaliło się ponad stuletnie drzewo, zabijając natychmiast co najmniej 13 osób i raniąc 49 innych. Ostateczne dane nie są jeszcze znane, wiadomo jednak, że co najmniej sześć najciężej rannych poszkodowanych trafiło do szpitala. Nie wiadomo też, czy wśród ofiar mogą być dzieci i cudzoziemcy.

 

Kondolencje poszkodowanym i ich rodzinom przekazał premier Portugalii Antonio Costa, podczas gdy prezydent Marcelo Rebelo de Sousa udał się niezwłocznie na miejsce tragedii. Władze archipelagu, który ma status regionu autonomicznego, ogłosiły trzydniową żałobę.

 

Uroczystość Wniebowzięcia NMP jest największym świętem religijno-cywilnym na Maderze, a procesja, do której się przygotowywano, jest wielkim wydarzeniem, gromadzącym co roku tysiące wiernych i turystów, a także władze lokalne i przedstawicieli Kościoła katolickiego z całej Portugalii. W ubiegłym roku uroczyste obchody święta odwołano z powodu pożarów, jakie szalały na tej wulkanicznej wyspie. Jest ona największa z całego archipelagu o tej samej nazwie, położonego na Atlantyku na wysokości Maroka. Od dawna należy do często i chętnie odwiedzanych przez turystów z całego świata.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook