Kard. R. Salazar: przed wizytą papieża w Kolumbii rośnie świadomość społeczna

(fot. neneo / Shutterstock.com)

W ostatnich latach w Kolumbii coraz bardziej rośnie świadomość społeczna, toteż słowa Franciszka w czasie jego bliskiej już wizyty w tym kraju padną na urodzajną glebę. Taki pogląd wyraził arcybiskup Bogoty kard. Rubén Silva Salazar Gómez w rozmowie z Radiem Watykańskim z okazji rozpoczynającej się 6 września wizyty Ojca Świętego.

 

Według kardynała, w odróżnieniu od swoich poprzedników Pawła VI i Jana Pawła II, którzy odwiedzili Kolumbię w latach 1968 i 1986, Franciszek zobaczy kraj dobrze rozwinięty pod wieloma względami.

 

Rozmówca rozgłośni papieskiej podkreślił, że w jego ojczyźnie "w społeczeństwie systematycznie rośnie świadomość, że w wielu dziedzinach życia musimy zmienić mentalność tak, abyśmy stali się bardziej otwarci, tolerancyjni, solidarni i braterscy - a pod tym względem są dziś w kraju jeszcze duże różnice". Arcybiskup Bogoty wyraził nadzieję, że "przesłanie papieża dotrze do najdalszych warstw społeczeństwa Kolumbii".

 

Polityka zawsze jest sztuką osiągania dobra społecznego i w tym sensie wizyta Ojca Świętego "będzie mieć nieuchronnie oddziaływanie polityczne, gdyż wpłynie on na proces pokojowy" - stwierdził kolumbijski purpurat. Zwrócił uwagę, że przesłanie Ewangelii "zawsze wychodzi poza interesy partykularne, które niekiedy dzielą i prowadzą do konfliktów".

 

Za "prawdziwą rewolucję" przewodniczący Latynoamerykańskiej Rady Biskupiej (CELAM) uznał fakt, że Franciszek w swoich orędziach wychodzi daleko poza Kościół i dociera do wszystkich ludzi. W tym kontekście hierarcha zwrócił uwagę, że świat przeżywa obecnie "chwile zawirowań i niekiedy wstrząsy, gdy chodzi o fundamentalne problemy sprawiedliwości" i w obliczu "poważnych konfliktów". Do wszystkich tych problemów papież podchodzi z ogromną mądrością, a jego przesłania skierowane są do wszystkich ludzi i wszystkich narodów - zaznaczył arcybiskup stolicy. Dodał, że pod tym względem "jest to prawdziwa rewolucja".

 

Franciszek będzie przebywał w Kolumbii w dniach 6-11 września. Odwiedzi tam stolicę kraju - Bogotę oraz miasta: Villavicencio, Medellin i Cartagena. Głównym tematem wizyty, której hasłem są słowa "Zróbmy pierwszy krok", jest proces pokojowy po ubiegłorocznym sukcesie rokowań między rządem a lewackim ugrupowaniem Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii (FARC). Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie beatyfikacja dwóch duchownych-męczenników: biskupa, pioniera ruchu społecznego i działacza Jesusa Emilio Jaramillo Monsalve, uprowadzonego i zamordowanego w 1989 przez partyzantów z tzw. Wojska Wyzwolenia Narodowego (ELN) oraz ks. Pedro Marii Ramireza Ramosa, zabitego za wiarę wkrótce po wybuchu wojny domowej w Kolumbii w kwietniu 1948 roku.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook