Przesłania do uczestników spotkania Taizé

Przesłania do uczestników spotkania Taizé
Przesłania do uczestników spotkania Taizé (fot. PAP/Adam Ciereszko)
Radio Watykańskie / tc

Zgodnie z tradycją uczestników Europejskiego Spotkania Młodych pozdrowiło wiele osobistości życia religijnego i politycznego, a w tym Ojciec Święty oraz sekretarz generalny ONZ. W przesłaniu wystosowanym w imieniu Benedykta XVI kardynał sekretarz stanu Tarcisio Bertone wyraża radość, że spotkanie odbywa się w ojczyźnie Jana Pawła II. Zapewnia też o modlitwie Papieża w intencji młodych, by Duch Święty pomagał im „coraz lepiej poznawać wolę Boga i pogłębiać zaufanie do Niego, aby z odwagą mogli iść w przyszłość i podejmować liczne wyzwania”.

„Papież obdarza was zaufaniem, abyście wychodzili naprzeciw mężczyznom i kobietom, którzy przestali rozumieć Boga, szukają Go po omacku, czasem o tym nie wiedząc – czytamy w watykańskim przesłaniu. – Potrzeba im spotkania z prawdziwymi świadkami, aby zajaśniało im oblicze Chrystusa. Niech Bóg podsuwa wam gesty i słowa, które, po waszym powrocie do kraju, przybliżą innym nadzieję, która was ożywia i zapał, którym Duch Święty chce napełnić każde ludzkie życie!”. Osobne przesłania skierowali do młodych w Poznaniu m.in. prawosławni patriarchowie Konstantynopola i Moskwy.

Bartłomiej I zwrócił uwagę, że w okresie wielorakiego kryzysu, jaki przeżywa świat, pojawiają się „złote cielce” konsumpcjonizmu. Stąd słowa Jezusa „Nie lękajcie się!” mają szczególną wagę dla odzyskania ufności, że więź między Bogiem, człowiekiem i stworzeniem nadal istnieje. „Bóg przyszedł na świat i od tej pory stał się częścią historii, przypominając ludziom, że wszelkiej wolności trzeba szukać w Nim i przez Niego – pisze duchowy zwierzchnik prawosławia. – Kiedy więc Europa wspomina dwudziestą rocznicę upadku muru berlińskiego, nie można zapominać, że to wydarzenie nie byłoby możliwe bez mobilizacji chrześcijan”. Bartłomiej I przypomniał tu wysiłki Kościołów, w tym Jana Pawła II, dla przełamania podziału Starego Kontynentu. Zaznaczył jednocześnie, że ta rola chrześcijaństwa nie została doceniona w jednoczącej się Europie. Nadal trwa też proces desakralizacji reszty świata. „Chrześcijaństwo jest jakby wygnane z historii Europy – napisał Patriarcha Ekumeniczny. – Mimo to pragniemy tu przypomnieć, że tożsamość Europy jest przede wszystkim chrześcijańska i nie można o niej mówić bez tego dziedzictwa. Mobilizacja chrześcijan z całej Europy, przejawiająca się w spotkaniu w Poznaniu, tworzy ważną inicjatywę przypominającą chrześcijańskie korzenie tego kontynentu, jego tożsamość i wartości”.

Z kolei zwierzchnik rosyjskiego prawosławia przypomniał 70. rocznicę „faszystowskiej” napaści na Polskę, będącej początkiem najstraszliwszej katastrofy humanitarnej w historii, jaką była druga wojna światowa. Zdaniem patriarchy Cyryla jest to okazja do refleksji nad przyczynami wszelkich kataklizmów, w tym także obecnej zapaści ekonomicznej.

DEON.PL POLECA

„Kryzys pokazał, że niemożliwa jest stabilna konstrukcja ekonomiczna bez podstaw etycznych – czytamy w przesłaniu moskiewskiego patriarchy. – Pierwotne znaczenie słowa ekonomia, to «kierowanie wspólnym domem». Brak podstaw etycznych nie prowadzi do harmonii i wspólnego dobrobytu, ale do samodestrukcji. Przypomnijmy, że greckie słowo «kryzys» oznacza «sąd» – pisze dalej Cyryl. Dzisiejsza skomplikowana sytuacja polityczna i ekonomiczna to sąd nad tymi zasadami i ideałami, które dominowały w świadomości naszych współczesnych. Wszelki sąd zakłada jednak nie tylko karę, ale i możliwość poprawy, możliwość porzucenia błędnej drogi i powrotu na drogę właściwą”. Patriarcha wyraża też przekonanie, że młodzi zebrani w Poznaniu mogą dokonać przemiany świata dzięki oparciu własnego życia na fundamentach Ewangelii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przesłania do uczestników spotkania Taizé
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.