Msza św. w intencji powstańców w Muzeum Powstania Warszawskiego

Msza św. w intencji powstańców w Muzeum Powstania Warszawskiego
(fot. PAP/Rafał Guz)
KAI / psd

- Drodzy harcerze, ta Msza święta i uroczystości rocznicy Powstania Warszawskiego dają każdemu z nas ten niesamowity dar, abyśmy spotykając świadków wydarzeń sprzed 73 lat, potrafili z szacunkiem i podziwem spojrzeć na drogocenną perłę ich życia, miłości i poświęcenia, jaką oni niosą w swoich sercach - mówił dziś w Muzeum Powstania Warszawskiego bp Marek Solarczyk. Biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej sprawował Eucharystię w intencji bohaterów Powstania Warszawskiego i mieszkańców stolicy.

Wokół ołtarza w Parku Wolności licznie zgromadzili się harcerze i skauci, przebywający w Warszawie na I Zlocie Harcerskim z okazji rocznicy powstania.

Przed rozpoczęciem Mszy św. odczytane zostało przesłanie biskupa polowego Józefa Guzdka do harcerzy i skautów. Ordynariusz wojskowy zauważył, że kolejna rocznica powstania przypomina o tym, jak wielką wartością jest wolność. Zaznaczył także, że Msza z udziałem harcerzy w Parku Wolności to stały element obchodów rocznicowych.

"Składam wyrazy szacunku i czci tym, którzy pisali powstańczą historię. Was, młodzi przyjaciele, pragnę prosić, żebyście przyjęli jako własne powstańcze wartości oraz ideały. Dzisiaj nie jest konieczna walka o wolność z bronią w ręku. Jednak nadal potrzeba pracy nad sobą, by osiągnąć skarb wewnętrznej wolności: od nałogów, lenistwa i egoizmu. Nadal trzeba się uczyć oddawania życia, już nie z bronią w ręku, ale w służbie - Bogu, Ojczyźnie i bliźnim. Niech ta sztafeta pokoleń trwa i buduje nasz wspólny ojczysty dom" - napisał bp Guzdek. Jego słowa odczytał ks. Jan Dohnalik - przedstawiciel biskupa polowego ds. koordynacji duszpasterstwa harcerzy.

DEON.PL POLECA

W homilii bp Solarczyk, nawiązując do przypowieści o skarbie i perle podkreślił, że tymi drogocennymi perłami są ludzie niosący w sobie pragnienie miłości i wolności, gotowi do poniesienia ofiary. - Czy tymi drogocennymi perłami nie są świadkowie i bohaterowie wydarzeń sprzed 73 lat? Czy nie są nimi rodzice, a szczególnie matki, którzy żegnali swoje dzieci idące w bój? Czy nie są nimi ci, którzy stawali wobec bestialskich wydarzeń, ulicznych egzekucji? - pytał hierarcha.

Biskup Solarczyk nawiązał także do 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i nałożenia nowych koron, w których umieszczono wiele drogocennych kamieni. Wskazał przy tym na mur z nazwiskami ofiar Powstania Warszawskiego i podkreślił, że każde wyryte nazwisko to kamień szlachetny w koronie naszej Ojczyzny.

- Jesteśmy tu, aby z całym szacunkiem, podziwem i wdzięcznością stanąć wobec rzeczy, które moglibyśmy nazwać dawnymi. One jaśnieją blaskiem pięknej korony z pereł miłości ojczyzny, umiłowania najbliższych, odpowiedzialności za innych, gotowości do poświęcenia siebie za Ojczyznę, wolność i miłość - powiedział. Zachęcił harcerzy, aby z troską nieśli etos powstańczy i w ten sposób kontynuowali dzieło bohaterów sprzed 73 lat.

Eucharystię koncelebrowali kapelani harcerstwa, ordynariatu polowego oraz duszpasterze z kościoła pw. Wszystkich Świętych. Uczestniczyli w niej powstańcy, harcerze i skauci, mieszkańcy stolicy. Obecny był Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, pracownicy placówki, wolontariusze obchodów powstania oraz zwiedzający muzeum.

Mszę św. zakończyło odśpiewanie "Modlitwy harcerskiej".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Msza św. w intencji powstańców w Muzeum Powstania Warszawskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.