Bp Pieronek o roli Kościoła, Kaczyńskim i ustawie o SN

(fot. mediatekajpII / youtube.com)

Bp Tadeusz Pieronek w wywiadzie udzielonym portalowi gazeta.pl, stwierdził, że "Kościół nie powiedział wszystkiego" w sprawie reformy sądownictwa, którą ocenił jako "operację na żywym organizmie społecznym" dokonaną "za pomocą siekiery". 

 

Zapytany o katolicką naukę społeczną oraz podejście Kościoła do kwestii ustrojowych, bp Pieronek przypomniał, że według doktryny Kościoła "kwestia ustroju społecznego jest wyborem społeczeństwa. Mogą się w takim ustroju dziać także rzeczy sprzeczne z moralnością chrześcijańską".

 

Kościół nie milczy w polityce >>

 

"Wtedy jednak Kościół ma obowiązek zająć stanowisko" - dodał hierarcha - "aby uświadomić wiernym, że nie jest to dla nich dobra droga".

 

Przykładem złej drogi jest dla bpa Pieronka ostatnia reforma sądownictwa przeprowadzona przez PiS. "To, co stało się w stosunku do polskiego sądownictwa, jest operacją na żywym organizmie społecznym" - stwierdził hierarcha - "Operacją dokonaną przez felczerów i to za pomocą siekiery".

 

Określił również, że metody przeprowadzenia tej operacji są "zbójeckie". Hierarcha podkreślił, że słowa Jarosława Kaczyńskiego o "zdradzieckich mordach" to sprawa, którą należy zgłosić prokuraturze. "Jeżeli ktoś zarzuca zbrodnię całej formacji politycznej nie mając na to dowodów, to jest to już sprawa karna" - stwierdził biskup.

 

 

Na zarzut, że głos Kościoła nie jest w tej sytuacji słyszalny, bp Pieronek odparł z jednej strony, że wszyscy katolicy są głosem Kościoła. Z drugiej strony odwołał się do wypowiedzi rzecznika polskiego Episkopatu, który nawoływał do wyciszenia emocji.

 

"Sądzę, że Kościół nie powiedział wszystkiego i nie zabrał głosu bardzo konkretnie" - dodał na koniec hierarcha.

 

Pesymistycznie ocenił również możliwość odegrania przez Kościół roli mediatora, ponieważ nie widzi szans na kompromis. "Mediacja to mechanizm dla ludzi, którzy są gotowi do zgody" - stwierdził bp Pieronek - "Obie strony konfliktu powinny być zgodne co do osoby mediatora i poddać się jego ocenom. A szans na to dziś w Polsce nie widzę".

 

W środę o dialog i szukanie porozumienia zaapelował do polskich polityków Prymas Polski abp Wojciech Polak. "Nie zgadzam się ze stylem podejmowania fundamentalnych rozstrzygnięć dla naszej Ojczyzny" - pisał w czwartek biskup ewangelicko-augsburski ks. Jerzy Samiec.

 

Wywiad z bpem Pieronkiem dla portalu gazeta.pl przeprowadził Jacek Gądek. 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.23

Liczba głosów:

496

 

 

Komentarze użytkowników (12)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Stick 11:40:19 | 2017-07-23
Stary przegrany człowiek nie wie kiedy zejść ze sceny...

Oceń 35 9 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Adam80 22:27:52 | 2017-07-22
Przecież to stary komuch tak samo jak Nycz i Sowa, czemu Deon promuje takie osoby????

Oceń 56 18 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR 18:37:25 | 2017-07-22
Bodaj wczoraj w komentarzu do wpisu ks.Stopki o Kościele i prawie wypowiadaniu się o polityce napisałem, że sprawa jest bardzo prosta: to Gazeta Wyborcza decyduje kto może, a kto nie.

I proszę... mamy wywiad dla imperium medialnego Adama Michnika.

Ks.biskup Pieronek, co wiadomo od zawsze, może się wypowiadać :-)))))

Ja osobiście jestem zwolennikiem takiego prawa dla wszystkich, a nie tylko dla wybranych przez GW kapłanów.

Oceń 83 18 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

rzymianin1 18:18:32 | 2017-07-22
To już jest skandal. Ten sam biskup, który w poprzedniej konfiguracji politycznej  nie widział niczego złego, teraz jawnie poniża ludzi, odmawia im godności, oskarża, nawołuje do buntu, choć nie wprost, stoji jawnie po stronie totalnej opozycji, zajmuje stanowisko politczne w spobób jednoznaczny i nieuprawniony. Czy nie widzi, że pan Kaczyński został sprowokowany haniebnymi pomówieniami, inwektywami, itp. Przecież to tylko człowiek. I on, kapłan, biskup to wykorzystuja w taki podły sposób. Hańba. Przychodzi czas na weryfikacje Kościoła w Polsce. Albo z Narodem, albo... nie chcę nawet myśleć. Św. Jan Paweł II w grobie się przewraca, albo w niebie błaga Maryję, Królową Polski o pomoc. Czy znajdą się biskupi i kapłani, którzy staną teraz z Narodem? Wierzę, że tak! Nawet w Rzymie, w Watykanie, nic nie wiedząc o tym co u nas, krytykują w LO, wpisując się w laicki,  lewackie, antychrześcijańskie i antypolskie histerie. Boże broń Polski. God bless Poland. 

Oceń 105 24 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Tadeusz_25 16:56:13 | 2017-07-22
Chyba zrezygnuję z DEON-u, sięganie po takie pseudoautorytety jak bp Pieronek, który ani dnia nie przebywał na terenie diecezji, w której został sufraganem - przez co okazał nieposłuszeństwo ordynariuszowi i papieżowi - do tego jeszcze poniżająca Kościół Gazeta W.! Drodzy jezuici dokąd zmierzacie? Takie są wasze wartości??? Ale cóż, jeśli jezuita może na tym portalu rzucać oszczerstwa i nie przepraszać... A ponoć słuchacie papieża i Ewangelii...

Oceń 113 25 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

redaktorzy-deonu-to-skurwysyny 15:35:34 | 2017-07-22
od kiedy to kwestia ustroju sądownictwa jest sprawą 'wiary i moralności'??? 

w wielu innych - znacznie bliższych temu pojęciu sprawach towarzysz Pieronek narzekał, że Kościół miesza się do polityki, a tu proszę... taka zmiana....

to właśnie tym razem 'shut up' towarzyszu Pieronek! do budy! już!

Oceń 29 30 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

asyz 13:20:10 | 2017-07-22
Skąd ta nienawiść ks.bp.Pieronka do Pana Jarosława Kaczyńskiego!

Oceń 163 34 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MarzenaD 13:14:43 | 2017-07-22
Straszny charakterologicznie duchowny. Najmowany do GW do plucia i to robi- wpisy odnośnie m.in. kościoła potem są straszne.
Biskup Pieronek jest żywym przykładem, jak często starość potrafi wydobyć z człowieka wszystkie złe cechy; dlatego tak dobrze wspominam moją śp.Babcię- dobra i zyczliwa do końca swojego 96 roku życia. 

Oceń 168 36 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook