Kardynał Müller odrzuca pomówienia dot. rozmowy z Franciszkiem

(fot. wikimedia.org / Jolanta Dyr / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0)

Chodzi o medialne doniesienia, wedle których papież miał zadać kardynałowi 5 pytań, a następnie oświadczyć, że nie przedłuża jego kadencji Prefekta Kongregacji Nauki Wiary.

 

Jak relacjonuje Catholic News Agency, kard. Müller zaprzeczył doniesieniom, które szeroko rozeszły się w sieci głównie za sprawą mediów społecznościowych.

 

Informacje o rzekomych pytaniach zadanych hierarsze przez papieża po raz pierwszy pojawiły się na portalu internetowym One Peter Five. Podał je również włoski watykanista Marco Tosatti. Przeciek miał pochodzić z nieznanego niemieckiego źródła, które z kolei powoływało się na słowa innej osoby.

 

Domniemywa się, że pytania dotyczyły poglądów kardynała na wiele tematów, m.in.: diakonat i kapłaństwo kobiet, adhortację Amoris Laetitia, celibat duchownych czy kwestię zwolnień w kongregacji.

 

Kard. Müller o kulisach odejścia z Kongregacji

 

Po odpowiedzi kardynała, papież miał poinformować go o końcu kadencji i wyjść z gabinetu. Hierarcha oczekiwał, że Franciszek podziękuję mu za dotychczasową posługę, jednak arcybiskup Georg Gänswein, prefekt Domu Papieskiego, oświadczył, że spotkanie dobiegło końca.

 

Kardynał oświadczył, że żadne z tych wydarzeń nie miało miejsca. Osobiste spotkanie z nim, które miało miejsce 11 lipca, relacjonuje watykanista Guido Horst w niemieckiej edycji Catholic News Agency.

 

Były prefekt kongregacji miał być zdziwiony, kiedy zobaczył, jakie informacje na jego temat pojawiły się w internecie. Jasno oświadczył: "to nieprawda".

 

Kard. Müller: między mną i papieżem nie było różnic

 

Zdaniem hierarchy spotkanie z Franciszkiem wyglądało zupełnie inaczej, a powoływanie się na "anonimowe niemieckie źródła" jest błędne.

 

Także szef Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Gregory Burke, oświadczył, że taki opis spotkania papieża z kardynałem "jest całkowicie fałszywy". 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

batorex 18:49:58 | 2017-07-13
Jak się zaczyna spacerować po dziennikarzach i żalić, jak to nie zostało się potraktowanym jak Jaśnie Pan, to nic dziwnego, że potem stosowne gremia rozpuszczaja takie wymysły. Siałeś wiatr, kardynale, więc zbieraj.

Oceń 2 13 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

stos 16:39:08 | 2017-07-13
Było jeszcze gorzej?

Oceń 15 3 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?