"Głos Kościoła w sprawie uchodźców jest decydujący"

(fot. youtube.com)

"Jeżeli ktoś mógłby wyzwolić Polaków z tego strachu przed uchodźcami, to jest to tylko Kościół" - powiedziała Janina Ochojska, szefowa PAH - "Tylko Kościół ma taką siłę".

 

"Przyjęła by Pani uchodźców pod swój dach?" "Absolutnie tak" - odpowiedziała szefowa PAH - "Ale to nie jest związane z żadną postawą polityczną. To jest postawa przyzwoitego człowieka" - mówi Janina Ochojska.


W wywiadzie zamieszczonym na portalu natemat.pl szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej zaapelowała do Polaków, by nie dali się zastraszyć, wmówić sobie, że uchodźcy to "gorsi ludzie, robactwo".


"Dziwi mnie, że my jako naród dajemy sobie to wmówić, że dajemy sobie wmówić strach. Ludźmi przestraszonymi jest łatwo rządzić. Apeluję do Polaków, żeby jednak nie dali się zastraszyć" - stwierdziła szefowa PAH.


Co więcej, twierdzi Ochojska, pomoc ofiarom wojen "nie będzie nas wiele kosztowało, bo dostaniemy na przyjęcie uchodźców pieniądze z Unii Europejskiej. Nie brakuje nam miejsca. Są gotowe społeczności, by przyjąć tych ludzi".


Szefowa PAH podkreśliła również, że przybysze stanowią wartość dodaną dla społeczności. "Nie możemy uważać, że nas nie stać [na przyjęcie uchodźców - przyp. DEON.pl], że ci ludzie stanowią dla nas zagrożenie" - stwierdziła.


Skrytykowała również tych, którzy straszą niewielką - w skali Polski - liczbą osób potrzebujących pomocy: "jeżeli rzeczywiście zakładamy, że 7 tys. odbierze nam tożsamość narodową, to słabo z nami jako narodem".


Choć Polska Akcja Humanitarna jest mocno zaangażowana w tzw. "pomoc na miejscu" w Syrii (prowincja Idlib, opanowana przez rebeliantów - przyp. DEON.pl), to Ochojska przyznała, że "przyjęcie ich tu - pod nasz dach, do naszej ojczyzny byłoby dla nich ogromną pomocą w przetrwaniu tej wojny. I choć byśmy pomagali dziesięć razy więcej na miejscu, to nie usprawiedliwia faktu, że niepomaganie tu jest czymś złym. To odmowa istotnej pomocy osobom, które tego potrzebują".


Szefowa PAH wskazała również, że za wytworzenie się skrajnych postaw dotyczących uchodźców odpowiadają media. Niektóre z nich mówią o "milionach muzułmańskich imigrantów", co dla Ochojskiej "jest kłamstwem": "Mówi się, że te 7 tys. sprowadzi miliony. To jest niemożliwe" - stwierdziła. "Nie widzę zagrożenia, a mam bardzo duże doświadczenie w pracy z ludźmi z krajów muzułmańskich. I jest to jak najbardziej pozytywne doświadczenia".


Szefowa PAH dodała również, że "tylko Kościół mógłby wyzwolić Polaków z tego strachu przed uchodźcami".


"Tylko Kościół ma taką siłę i zdecydowana postawa Kościoła oraz list odczytany w każdej parafii na pewno zmieniłby stosunek Polaków do uchodźców" - stwierdziła - "I tych wierzących, i tych niewierzących. Postawa Kościoła według mnie jest decydująca".
 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.3

Liczba głosów:

299

 

 

Komentarze użytkowników (16)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

tarpan 07:58:59 | 2017-07-13
Tutejsze komentarze tylko potwierdzają, że p. Ochojska ma rację. Strach rządzi.

Oceń 14 65 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR 02:36:43 | 2017-07-13
"Dziwi mnie, że my jako naród dajemy sobie to wmówić, że dajemy sobie wmówić strach."

I komu teraz uwierzy przysłowiowy p.Kowalski? Pani Ochojskiej, która twierdzi, że daje sobie wmówić strach czy własnej córce, która mieszka w Manchesterze, Oxfordzie czy Londynie i która ciągle opowiada mu o codziennych doświadczeniach?

Dla mnie odpowiedź jest oczywista.

Oceń 76 13 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

CzarnySzymon 21:12:35 | 2017-07-12
Każdy kto wrzuca do jednego wora p.t. "uchodźcy" wszystkich przybywających do Europy, wprowadza zamęt i robi bajzel ogólnie mówiąc. Sądząc po tym tekście p. Ochojska też się do nich zalicza, podobnie jak wielu przedstawicieli Kościoła, od których faktycznie wypadałoby oczekiwać dążenia od odkłamywania prawdy.

Oceń 87 18 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

k.jarkiewicz.ign 19:08:51 | 2017-07-12
Co do spojrzenia na problem uchodźców: pomoc rodzinie syryjskiej w obozach w Libanie w ramach akcji Caritas "Rodzina Rodzinie" kosztuje 4 tys. za pół roku (6 miesięcy).Jest to suma możliwa do udźwigniecia przez parafie w Polsce nawet,gdyby miały taką rodzinę wspierać lata do powrotu do Syrii, do odbudowy domu. Ta sama rodzina w Polsce kosztuje 4 tys. zł miesięcznie - odwołujac się do przykładu biznesmena z Oławy,który taką rodzinę przyjął i utrzymuje. Z wyłożeniem takich pieniędzy przez parafie w Polsce byłby już problem, bo są rejony w naszym kraju, gdzie ludzie są bardzo biedni. Uwzględniajac, że taka rodzina winna mieć też mieszkanie, a mieszkań u nas brakuje i pracę, z którą niestety jest różnie i nie tak wesoło jak się w propagandzie mówi, to trudno sobie wyobrazić, że bez języka, bez znajomości naszej kultury, mentalności rodzina syryjska by się u nas nawet czasowo odnalazła. Wydrenowanie najlepszych ludzi z Syrii i przysłanie ich do Europy,aby organizacje humanitarne mogły dostać z UE pieniadze na ich integrację jest nieludzkie i niechrześcijańskie. Ludzie ci są dobrymi, dumnymi (znam ich, bo byłam w Syrii w 2011 roku) Syryjczykami.Winni dostać od nas pomoc na odbudowę ich kraju, ich gospodarki - byli świetni w przemyśle bieliźniarskim, chemicznym, są super rzemieślnikami. Czemu nie mają żyć we własnym kraju? Czemu się mają tułać? Dość tej wędrówki ludów! Nie sprowadzajmy na siłę ich do Polski. A gadanie o strachu Polaków przed uchodźcami to kuriozum. Polacy zbyt często się tułali po świecie i tułają, aby rozumieć,że nie ma jak u siebie, we własnym kraju. Każdy wienien chwalić Boga pod własnym niebem, a nie cudzym!

Oceń 92 12 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

k.jarkiewicz.ign 18:56:32 | 2017-07-12
Bardzo szanuję Janinę Ochojską za to co robi w zakresie pomocy choćby dzieciom w Polsce (akcja Pajacyk) czy w zakresie budowy w Sudanie studni. I jestem przekonana,że kieruje się altruizmem i autentycznym współczuciem.Niemniej obserwuję również i w tym wywiadzie wiele bardzo nie dobrych cech pracownika ds. pomocy humanitarnej, który korzysta na cudzym nieszczęściu,aby uwiarygodnić swoją pracę,aby utrzymać działalność instytucji,którą tworzy. Wydaje się,że nie tyle Janinie Ochojskiej zależy na uchodźcach, co na funduszach, które otrzyma na ich utrzymanie, na pomoc im. Chce uwiarygodnić swoje zaangażowanie, powiedzieć - jestem potrzebna,bo są uchodźcy, którym trzeba pomóc. Nie ma na to mojej zgody!

Oceń 100 24 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MarzenaD 18:11:36 | 2017-07-12
Biskup z Syrii, głos Kościoła wobec uchodźców:
https://twitter.com/DanielWachowiak/status/884889157994258432

Oceń 95 13 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

stos 17:47:56 | 2017-07-12
Wzruszające jest przywiązanie pupilki katolewicowych mediów do zdania Kościoła.

Oceń 118 22 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook