Katolickie szpitale krytyczne nt. reformy Obamy

Nie jest prawdą twierdzenie New York Timesa z 26 grudnia, jakoby amerykańskie szpitale katolickie nie zgadzały się z biskupami w ocenie reformy służby zdrowia, forsowanej przez administrację Baracka Obamy.

 

Przeciwnie, Katolickie Stowarzyszenie Służby Zdrowia (Catholic Health Association of the United States, CHA), zrzeszające ponad 600 szpitali w USA, nigdy nie wahało się co do zaangażowania w ochronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Zapewniła o tym 28 grudnia katolicką agencję informacyjną CNS stojąca na czele tej organizacji s. Carol Keehan. Szarytka poinformowała, że stowarzyszenie, którym kieruje, zgodnie współpracuje z episkopatem, by zapobiec finansowaniu aborcji z funduszy federalnych. Wiadomość o takim współdziałaniu nie ma w sobie nic sensacyjnego, więc media nie są nią zainteresowane, choć tylko to byłoby uczciwą informacją – dodała z goryczą s. Carol.

 

Katolickie Stowarzyszenie Służby Zdrowia w oświadczeniu wydanym 17 grudnia, jeszcze w czasie senackiej debaty o prezydenckim projekcie reformy, uznało wprawdzie za „zachęcające” próby osiągnięcia kompromisu. Wspomniało przy tym propozycję wysuniętą przez senatora Roberta Caseya. Wyraźnie jednak zaznaczyło, że konieczne jest utrzymanie zakazu finansowania aborcji z funduszy federalnych, respektowanie sprzeciwu sumienia i pomoc finansowa kobietom najbardziej jej potrzebującym.

 

18 grudnia biskupi wydali notę stwierdzającą niewystarczalność proponowanych kompromisów. Podkreślili, że nie gwarantują one wolności sumienia, zmuszają wszystkich bez wyjątku do finansowania aborcji i nie zapewniają opieki zdrowotnej najuboższym. Katolickie Stowarzyszenie Służby Zdrowia całkowicie zgadza się z tą opinią episkopatu. Nie można twierdzić, jak chce New York Times, że poparło przegłosowaną przez Senat USA reformę czy kompromisową propozycję senatora Caseya.
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~r.kożuchowski 07:20:28 | 2009-12-30
Obama ręcamy tej wersji niech każden się trzyma, że barak to barak pałacu w nim ni ma .

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook