Episkopat Kolumbii wzywa do pojednania narodowego

(fot. shutterstock.com)

Wrześniowa wizyta Franciszka i podjęcie działań duszpasterskich opartych na prawdzie, które doprowadzą do pojednania narodu kolumbijskiego - to główne tematy przemówienia dotychczasowego przewodniczącego Konferencji Biskupiej tego kraju abp. Luisa Augusto Castro Quirogi na rozpoczęcie obrad jej 103. zgromadzenia plenarnego w Bogocie.

 

Hierarcha podkreślił, że papież prowadzi Kościół ku zaangażowaniu misyjnemu bez pomijania i odrzucania kogokolwiek, a na jego osobę należy patrzeć nie przez pryzmat jego narodowości czy języka, jakim mówi, ale w oparciu o charyzmat, którym jest obdarowany, i o to, co daje on Kościołowi. Mówca zachęcił także biskupów, aby szukali takich rozwiązań duszpasterskich, które oparte będą na prawdzie w jedności, mimo istniejących różnic.

 

- Musimy odrzucić wszelkie zadufanie ideologiczne czy duchowe, aby słuchać drugiego z jego doświadczeniem prawdy i w ten sposób tworzyć jedność w prawdzie - powiedział metropolita archidiecezji Tunja. Zaznaczył, iż problemem Kolumbijczyków jest upór w trwaniu przy własnym stanowisku, nie słuchając opinii innych.

 

Przed rozpoczęciem obrad abp Castro Quiroga zapowiedział ponowne zwrócenie się do organizacji międzynarodowych o pomoc w jak najszybszym uwolnieniu porwanej w lutym br. w Mali kolumbijskiej zakonnicy s. Glorii Cecilii Narváez. W tych dniach w internecie pojawił się wideo, na którym rozpoznano m.in. uprowadzoną przez członków Al Kaidy zakonnicę.

 

W czasie 103. zgromadzenia plenarnego episkopatu m.in. wybrano jego nowego przewodniczącego na lata 2017-20 - został nim metropolita Viilavicencio 70-letni abp Óscar Urbino Ortega. Biskupi wyrazili również radość z ogłoszonej 7 lipca zapowiedzi beatyfikacji dwóch kapłanów-męczenników kolumbijskich: biskupa Jesusa Emilio Jaramillo Monsalve, zamordowanego przez lewackich bojówkarzy w 1989 i ks. Pedro Marii Ramireza Ramosa, zabitego w 1948.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook