Abp Pagila: nikt nie ma prawa decydować o śmierci

(fot. youtube.com)

Przewodniczący Papieskiej Akademii Pro Vita abp Vincenzo Paglia przypomniał, że nikt nie prawa decydować o śmierci drugiego człowieka.

 

Było to nawiązanie do głośnej i tragicznej sprawy niespełna rocznego Charliego Garda, który - na mocy decyzji sądu i lekarzy - dziś ma zostać odłączony od urządzeń podtrzymujących go przy życiu. Nie zgodzono się na eksperymentalną terapię w Stanach Zjednoczonych ani na śmierć w domu w obecności rodziców i pod opieką pracowników hospicjum.

 

Arcybiskup przyznał, że przypadek ten jest bardzo złożony, ale zaznaczył, że nikt nie ma prawa decydować o śmierci innego człowieka. Jednocześnie podkreślił, że trzeba też uznać granice medycyny i unikać uporczywej, nieproporcjonalnej terapii.

 

Zwrócił uwagę, że w tym przypadku winna być uszanowana wola rodziców, choć także im należy udzielić pomocy, aby zrozumieli, że w tej sytuacji sami nie mogą podejmować tak trudnych decyzji.

 

Szef papieskiej akademii wyraził ponadto ubolewanie z powodu naruszenia przymierza terapeutycznego między rodzicami a lekarzami. W konsekwencji trzeba było wejść na drogę prawną, co niesie ze sobą ryzyko instrumentalizacji ideologicznej i politycznej. "Drogi Charlie, drodzy rodzice, modlimy się za was i z wami" - napisał na zakończenie swego oświadczenia abp Paglia.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook