Episkopat za utworzeniem korytarzy humanitarnych dla uchodźców

©episkopat.pl (fot. Eliza Bartkiewicz/ BP KEP

Konferencja Episkopatu Polski wyraża się pozytywnie o idei utworzenia korytarzy humanitarnych - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik. Wyjaśnił, że świadczenie profesjonalnej opieki medycznej ofiarom wojny w miejscach konfliktów jest "praktycznie niemożliwie".

 

Przypomniał, że stanowisko episkopatu w tej kwestii zostało potwierdzone przez Zebranie Plenarne KEP.

 

Korytarze humanitarne polegają na przyjmowaniu małych grup uchodźców na leczenie specjalistyczne. Osoby te zostałyby wybrane przez międzynarodową Caritas, działającą w krajach Bliskiego Wschodu, która współpracowałaby z polskimi służbami - wyjaśnił ks. Rytel-Andrianik.

 

Podkreślił, że o pomoc uchodźcom - także przez korytarze humanitarne - apeluje papież Franciszek. "Papież powiedział: +Tym, którzy uciekają przed wojnami i strasznymi prześladowaniami, często uwięzieni w szponach organizacji przestępczych, pozbawionych jakichkolwiek skrupułów, należy otworzyć korytarze humanitarne, dostępne i bezpieczne. Odpowiedzialne i godne przyjęcie tych naszych braci i sióstr rozpoczyna się już od pierwszego ich ulokowania w odpowiednich i przyzwoitych warunkach+" - przypomniał ks. Rytel-Andrianik.

 

"Na terenie Syrii działają m.in. katolickie organizacje humanitarne, które niosą pomoc ofiarom wojny. Trzeba przyznać jednak, że w wielu sytuacjach świadczenie tam profesjonalnej i zaawansowanej opieki medycznej jest praktycznie niemożliwie, ponieważ brakuje lekarzy i personelu medycznego" - powiedział rzecznik KEP.

 

Dodał, że według papieża Franciszka tworzenie wielkich ośrodków dla osób ubiegających się o azyl i dla uchodźców "nie przyniosło pozytywnych rezultatów", bo takie miejsca stały się ogniskiem problemów, umieszczanie zaś migrantów i uchodźców w różnych miejscach i społecznościach gwarantuje wyższy poziom niesionej im pomocy.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

tarpan 12:29:02 | 2017-06-28
Fala hejtu w komentarzach za 3,2,1...

Oceń 3 28 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook