W Watykanie obradowali referenci ds. migrantów

(fot. Istvan Csak / Shutterstock.com)

W Watykanie obradowali odpowiedzialni za kwestie migracyjne w episkopatach krajowych.

 

Głównym tematem spotkania roboczego w dniach 12-13 czerwca była sytuacja imigrantów w różnych krajach, aktualne ich problemy, szanse krótko- średnio- i długoterminowej pomocy ze strony Kościoła - poinformowała Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Jej sekcją ds. uchodźców kieruje osobiście Franciszek.

 

Podczas obrad głównie odniesiono się do dokumentu "Global Compact 2018" dla uchodźców i migrantów. Jest ramowa umowa ONZ, której celem jest ustanowienie w przyszłym roku zasad dotyczących przyjmowania uchodźców oraz doprowadzenie do uporządkowanej, bezpiecznej i odpowiedzialnej migracji. Delegaci podjęli też temat wspólnych działań odnośnie pomocy dla uchodźców, które powinny kierować się czterema zaproponowanymi przez papieża wytycznymi: "przyjąć, chronić, wspierać i integrować".

 

Zgodzono się co do potrzeby zwalczania przyczyn migracji i pomocy na miejscu. "Pewna i odpowiedzialna migracja ma miejsce wtedy, gdy ludzie są naprawdę wolni i mogą pozostać w kraju swojego pochodzenia" - czytamy w komunikacie.

 

W spotkaniu wzięło udział 36 delegatów Konferencji Biskupich z pięciu kontynentów, przedstawiciele watykańskiego Sekretariatu Stanu oraz papieskich placówek przy agendach ONZ w Nowym Jorku i Genewie.


Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka rozpoczęła pracę 1 stycznia 2017 r. Na jej czele stoi pochodzący z Ghany kard. Peter A. Turkson. Powstała ona z połączenia Papieskich Rad: Iustitia et Pax, Cor Unum, ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowa oraz ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących. Jej sekcją ds. uchodźców kieruje osobiście Franciszek.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook