Abp Skworc: państwo ma stwarzać poczucie bezpieczeństwa

(fot. youtube.com)

- Do państwa należy stworzenie poczucia bezpieczeństwa w zakresie gwarancji indywidualnej wolności i własności, stabilności i jasności prawa oraz sprawnych służb publicznych, zwłaszcza podatkowych - mówił metropolita katowicki abp Skworc podczas Eucharystii z okazji 95 lat katowickiej Izby Rzemieślniczej.

 
W katowickiej katedrze Chrystusa Króla metropolita górnośląski abp Wiktor Skworc przewodniczył Eucharystii z okazji 95 lat Izby Rzemieślniczej w Katowicach oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości. Podczas homilii zwrócił uwagę na rolę państwa w tworzeniu poczucia bezpieczeństwa dla pracodawców i pracowników.
 
- Do państwa należy stworzenie poczucia bezpieczeństwa w zakresie gwarancji indywidualnej wolności i własności, stabilności i jasności prawa oraz sprawnych służb publicznych, zwłaszcza podatkowych. Niestabilność prawa, nękanie rzemieślników kontrolami, dowolność w interpretacji prawa i rozporządzeń, nie służą przedsiębiorczości i podejmowaniu ryzyka działalności gospodarczej - mówił hierarcha do zgromadzonych w katowickiej katedrze.
 
Metropolita górnośląski podkreślił, że udało się "uchwalić i częściowo wdrożyć pakiet "100 zmian dla firm". Równocześnie wyraził ubolewanie, "że wciąż nie doszło do uchwalenia kluczowej ustawy określanej pompatycznie konstytucją biznesu".
 
Zwracając się do obecnych w kościele parlamentarzystów i samorządowców, zachęcał ich do tego, by "nie szczędzili wysiłku, by umożliwić wszystkim prowadzącym działalność gospodarczą, wykorzystanie tej szansy, jaką stwarza członkostwo w Unii Europejskiej".
 
- W tym miejscu, poniekąd dla przestrogi, przytoczę słowa jednego ze znanych polskich, może nie rzemieślników, ile przedsiębiorców: "Unia Europejska, to wielki rynek i wielka szansa. Tam wygrywają najlepsi. Ale nasi przedsiębiorcy nie będą mieli w tej grze żadnych szans, jeśli będą mieli założone dyby, zresztą polskie, a nie unijne". Czas najwyższy, aby w naszym kraju przywrócić wolność gospodarczą i ukrócić dolegliwość państwowej biurokracji, która się wyalienowała i zatraciła poczucie społecznej służby, został już dawno przekroczony - powiedział abp Skworc.
 
Wprowadzając do Eucharystii proboszcz katedry ks. Łukasz Gaweł zapewnił także o modlitewnej pamięci w jej trakcie o bezrobotnych. - Polecamy ich Bożej Opatrzności - mówił.
 
Głos podczas Eucharystii zabrał także Prezes Katowickiej Izby Rzemieślniczej zapewniając wszystkich o tym, że zawsze każda uroczystość jubileuszowa rozpoczyna się od modlitwy. - Nie wyobrażamy sobie tego inaczej - mówił.
 
Katowicka Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości rozpoczęła swoją działalność w 1922 r., co czyni ją jedną z najstarszych w kraju. W czasie swojej działalności została odwiedzona m.in. przez rezydenta Francji Charlesa de Gaulle'a i prezydenta Polski prof. Lecha Kaczyńskiego.
 
Gośćmi było też kilku premierów i wielu ministrów. Swój jubileusz Izba rozpoczęła od Eucharystii w katowickiej archikatedrze.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook