Polscy biskupi pracują nad wytycznymi ws. "Amoris Laetitia"

(fot. E. Bartkiewicz / www.episkopat.pl / photo)

Praca nad kształtem wytycznych Episkopatu ws. duszpasterstwa małżeństw i rodzin będzie jednym z ważnych punktów rozpoczynającego się jutro w Zakopanem, dwudniowego zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

 

Publikacji dokumentu, który jest konsultowany w szerokim kręgu duszpasterzy i teologów, można spodziewać się jesienią.


Wytyczne będą składać się z trzech części poświęconych kolejno: przygotowaniu do małżeństwa, duszpasterstwu rodzin oraz związkom niesakramentalnym.

 

Opracowanie uwględni nauczanie papieża Franciszka wyłożone w adhortacji "Amoris laetitia". Chodzi zwłaszcza o język i styl - wskazuje w rozmowie z KAI bp Jan Wątroba. - Novum, które musi wybrzmieć w Wytycznych dotyczy praktyki a nie doktryny - wskazuje przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny.

 

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki zwraca uwagę, że dokument nie będzie "interpretowaniem" papieża i jego nauczania wyłożonego w adhortacji "Amoris laetitia" ale materiałem, który ma być użyteczny dla kapłanów i wiernych.

 

Dokument będzie liczył prawdopodobnie kilkadziesiąt stron, zdecydowanie mniej niż wydane w 2003 r. Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin, które zresztą - zdaniem bp. Wątroby - nie traci nic ze swej aktualności.

 

<<Biskupi Malty za częściowym dopuszczeniem rozwodników do Komunii>>

 

Nad dokumentem obradowała przed miesiącem Rada Stała KEP. Bp Jan Wątroba, przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny wskazywał wtedy w rozmowie z KAI, że przygotowań do sakramentu małżeństwa nie można sprowadzać do jednego weekendowego spotkania. Szczegółowe wskazania na ten temat będą jednym z wątków pierwszego rozdziału dokumentu.

 

Rozdział drugi będzie dotyczył towarzyszenia małżeństwom, zwłaszcza na pierwszym etapie ich związku, na co bardzo mocno zwrócił uwagę papież Franciszek w adhortacji "Amoris laetitia". - Wielką rolę mają tu do odegrania małżeństwa nieco starsze stażem, bo mogłyby one pomóc zawłaszcza w momentach kryzysowych, ale także prewencyjnie - ocenił bp Wątroba. Wyraził nadzieję, że pary takie uda się mocniej włączyć w duszpasterstwo małżeństw.

 

Trzeci rozdział dotyczyć będzie związków określanych jako nieregularne. - Chodzi tu także o osoby porzucone - precyzuje bp Wątroba. Ujawnia, że ta właśnie grupa zostanie w dokumencie specjalnie wyróżniona. A chodzi o osoby, które zostały pozostawione przez współmałżonka bez swojej winy.

 

Bp Wątroba przyznał, że niektórzy mogą odnieść wrażenie, że Kościół otacza opieką zranione osoby, choć wchodząc w nowe związki zaciągnęły one jakąś winę, a zapomina o tych, którzy zostali porzuceni, skrzywdzeni i są osamotnieni. Trzeba więc uwzględnić różne sytuacje, gdy chodzi o związki niesakramentalne, także różną odpowiedzialność poszczególnych osób.

 

Najwięcej miejsca w tym rozdziale poświęcone zostanie działaniu, które Franciszek określa jako "towarzyszenie, rozeznawanie, włączanie". - Cała praktyka Kościoła musi być w tym punkcie przeorganizowana, aby wobec takich osób objawić miłość i troskę właśnie poprzez towarzyszenie im w trudnych sytuacjach, rozeznawanie swej sytuacji i jej przyczyn oraz wskazywanie dróg wyjścia - tłumaczy bp Wątroba.

 

Biskup podkreślał, że odnośnie do możliwości przyjmowania Komunii św. przez takie osoby, w doktrynie Kościoła nic się nie zmieniło.

 

<<Franciszek podziękował biskupom za wskazówki do "Amoris Lateitia">>

 

Przypomina, że warunkiem jest stan łaski uświęcającej. Natomiast owo rozeznawanie pomóc ma między innymi w upewnieniu się czy pierwszy związek sakramentalny był zawarty ważnie czy też w momencie jego zawierania zaistniała poważna przeszkoda, sprawiająca, że od początku tamten pierwszy związek nie zaistniał jako sakrament.

 

- Wskazanie na to jest zadaniem dla duszpasterza, który towarzyszy takiej osobie, ale następnie orzeczenie należy do sądów kościelnych - tłumaczy przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny.

 

Chodzi o większą integrację w życiu Kościoła osób żyjących w związkach niesakramentalnych - tłumaczy w rozmowie z KAI abp Henryk Hoser. Dodaje, że nie zmienia się dyscyplina sakramentalna, zmienia się tylko podejście duszpasterskie wobec osób, które często tęskną do pełnej komunii z Kościołem ale nie zawsze mogą ją zrealizować.

 

Abp Hoser przypomina, że doktryna dotycząca sakramentów nie może się zmienić, bowiem wynika z Ewangelii i słów Chrystusa, który ustanowił sakramenty. - Chodzi natomiast o lepsze zintegrowanie niezmiennego nauczania Kościoła z duszpasterskimi problemami współczesności - tłumaczy biskup warszawsko-praski.

 

Prace nad wytycznymi prowadził zespołu ekspertów, składający się z grona profesorów i duszpasterzy specjalizujących się w tematyce rodziny. Kieruje nimi bp Jan Wątroba, przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny i ks. dr Przemysław Drąg, przewodniczący Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin przy KEP.

 

Jak informuje bp Artur Miziński, po zakończeniu prac redakcyjnych dokument zostanie przesłany do konsultacji wszystkim biskupom. A po uwzględnieniu uwag, zostanie on przedstawiony biskupom po raz kolejny, a potem zostanie przegłosowany na forum Konferencji Episkopatu i ogłoszony.

 

Publikacji dokumentu, biorąc pod uwagę prace, które muszą być jeszcze wykonane, zdaniem Sekretarza Generalnego KEP można spodziewać się jesienią. - Treść dokumentu musi odpowiadać nauce Kościoła z uwzględnieniem dwóch Synodów Biskupów nt. rodziny oraz adhortacji posynodalnej papieża Franciszka "Amoris laetitia" - zaznacza bp Artur Miziński.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MAGDALENA 14:37:51 | 2017-11-20
W latach 70 w ''trójce '' była taka audycja ''Powtórka z rozrywki -- 60 minut na godzinę'' Co za podobieństwo do powyższego "Amoris laetitia"

Oceń 6 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook