Belgia: Kościół musi wyrwać się z kryzysu

Gniew i poczucie bezradności dominuje wśród belgijskich katolików, a w szczególności wśród kapłanów – powiedział dziś na konferencji prasowej abp André-Joseph Léonard, który od kilku miesięcy jest nowym prymasem Belgii.

 

- Wyciągniemy konsekwencje z błędów popełnionych w przeszłości i całkowicie zmienimy podejście do problemu molestowania nieletnich – zapewnił abp Léonard. Zapowiedział on, że w najbliższym czasie zostanie otwarty specjalny ośrodek, który będzie zajmował się ofiarami nadużyć. Będzie on kontynuował prace już wcześniej istniejącej komisji kościelnej, której członkowie podali się jednak do dymisji po tym, jak w czerwcu policja zarekwirowała jej dokumentację. Przed miesiącem sąd w Brukseli orzekł, że działania śledczych były bezprawne i nakazał zwrócić akta Kościołowi.

Abp Léonard spodziewa się również specjalnego listu Benedykta XVI do belgijskich katolików, na wzór listu do Kościoła w Irlandii. Prymas Belgii ujawnił też, że w najbliższym czasie należy oczekiwać z Rzymu decyzji w sprawie bp. Rogera Vangheluwe, byłego ordynariusza Brugii, który w kwietniu został zmuszony do dymisji w związku z molestowaniem nieletniego, jakiego dopuszczał się przed przeszło 20 laty. To właśnie ujawnienie tej sprawy doprowadziło do kryzysu w belgijskim Kościele.

Od tej pory zgłosiło się 500 innych ofiar molestowania ze strony duchownych. Zdecydowana większość przypadków miała miejsce w latach 60. i 70. ub. wieku. Wykryto też, że 13 ofiar popełniło samobójstwo. Co więcej, ostatnio media dotarły do nagrania rozmowy między ofiarą bp. Vangheluwe i kard. Godfriedem Danneelsem, z której wynika, że ten ostatni, dowiedziawszy się o pedofilskich skłonnościach biskupa, nie zamierzał zabiegać o jego dymisję. Choć kard. Danneels wyraził ubolewanie z powodu swego naiwnego, jak to nazwał, postępowania, skandal ten położył się cieniem na i tak niełatwej sytuacji tamtejszego Kościoła. Dzisiejsza konferencja prasowa, w której w sumie uczestniczyło trzech biskupów, była w istocie reakcją episkopatu na te ujawnione w ostatnich dniach nowe skandale.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?