Grzywna dla kobiety za odpalenie papierosa od świecy w cerkwi

(fot. shutterstock.com)

Na 15 tysięcy rubli (ok 1500 zł) skazał sąd w Biełgorodzie (Białogrodzie) 22-letnią miejscową mieszkankę za to, że zapaliła papierosa od świeczki w cerkwi, po czym zamieściła w internecie zdjęcie tego zdarzenia.

 

Uznano ją za winną przestępstwa, przewidzianego w art. 1 par. 148 Kodeksu Karnego Federacji Rosyjskiej, który mówi o "działaniach publicznych świadczących o jawnym braku szacunku do społeczeństwa, dokonanych w celu obrazy uczuć religijnych ludzi wierzących".

 

Według materiałów sądowych sprawczyni, której imienia ani nazwiska nie podano, w latach 2015-16 czterokrotnie zamieszczała w rosyjskim portalu społecznościowym "W kontakcie" zdjęcia, przedstawiające ją w cerkwi, przypalającą papieros od świeczki.

 

Sąd Zachodniego Okręgu Biełgorodu uznał młodą kobietę winną zarzucanego jej czynu i - uwzględniając okoliczności łagodzące (niedawno została ona matką) - wymierzył jej karę w postaci 15 tysięcy rubli grzywny. Najwyższy wymiar kary na podstawie tego artykułu wynosi rok pozbawienia wolności.

 

Nie jest to pierwsza kara sądowa za "obrazę uczuć religijnych". 11 maja na 3,5 roku więzienia z tego tytułu skazano blogera z Jekaterynburga Rusłana Sokołowskiego. On z kolei zamieszczał w internecie filmiki, na których snuł rozważania na tematy religijne. W jednym z nich bloger pokazał, jak szukał pokemonów w jednej z miejscowych cerkwi. Sprawa Sokołowskiego wywołała duże zainteresowanie i oddźwięk w społeczeństwie rosyjskim, mocno dzieląc dyskutantów.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

WDR 00:13:21 | 2017-05-20
A w Warszawie, za publiczne pieniądze, grany jest spektakl z pocieraniem krzyża o krocze i seksem oralnym ze statuą Jana Pawła II...

Oceń 16 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook