"W centrum polityki i gospodarki musi zawsze stać człowiek"

(fot. shutterstock.com)

O tym, jak nauka społeczna Kościoła może pomóc odpowiedzieć na pilne wyzwania współczesności dyskutują w Watykanie uczeni z całego świata.

 

Spotkanie zorganizowane przez Fundację "Centesimus Annus - Pro Pontifice" odbywa się pod hasłem "Konstruktywne rozwiązania w epoce globalnego zamieszania". Wśród pilnych kwestii podejmowane są takie problemy, jak bezrobocie młodzieży, edukacja w epoce cyfrowej, walka z przestępczością zorganizowaną i handlem ludźmi.

 

- Nie wystarczą odpowiedzi techniczne. W centrum polityki i gospodarki musi zawsze stać człowiek - podkreśla uczestniczący w kongresie watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin.

 

- Jest to inicjatywa, która dzięki wkładowi młodych uczonych pozwala nam podjąć refleksję nad aktualizacją nauki społecznej Kościoła, a co za tym idzie znaleźć nowe odpowiedzi na pilne i nowe wyzwania pojawiające się we współczesnym społeczeństwie. Myślę, że może ona dać naprawdę ważne odpowiedzi na wyzwania obecnej polityki i gospodarki. W tej dyskusji należy strzec się odpowiedzi wyłącznie technicznych, w centrum całej dyskusji trzeba postawić osobę ludzką - mówi Radiu Watykańskiemu kard. Parolin.

 

- Człowiek, jego godność i prawa zawsze muszą stać w centrum. Jeśli to będzie punktem wyjścia całej dyskusji, to ostatecznie uda się też wypracować metody i znaleźć środki rozwiązywania bardziej specyficznych problemów. Mówiąc do przedsiębiorców i biznesmenów o Franciszkowej "rewolucji czułości", trzeba przypominać, że we współczesnym świecie nie może być ludzi wykluczonych. Nasze społeczeństwo musi stać się miejscem włączania, gdzie będą respektowane fundamentalne prawa każdego człowieka i każdy będzie mógł godnie żyć. Przed przedsiębiorcami stoi więc wielkie wyzwanie tworzenia "ekonomii włączającej" w służbie społeczeństw i każdego człowieka - powiedział kard. Parolin.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Agamemnon 22:16:13 | 2017-05-19
Społeczna nauka Kościoła  nigdy przez Kościół katolicki nie została wcielona w życie. Życie to nie tylko modlitwa.

Oceń 8 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bazyli 16:34:10 | 2017-05-19
"Człowiek, jego godność i prawa zawsze muszą stać w centrum."
mówi przedstawiciel instytucji która wprowaziła inkwizycję, prowadziła tortury, nie przeciwdziałała niewolnictwu, jej hierarchowie poełnili tysiące przestępstw pedofilskich a sama instytucja chroniła ich od odpowiedzialnosci za te czyny. 

Oceń 17 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook