RŚA: katolicy uratowali tysiąc muzułmanów

(fot. shutterstock.com)

W mieście Bangassou w południowo-wschodniej części Republiki Środkowoafrykańskiej znów doszło do starć między rywalizującymi ze sobą siłami Seleka i Antibalaka. Według danych Czerwonego Krzyża, zginęło około 150 osób, wielu jest rannych.

 

Tysiąc muzułmanów, którzy schronili się w meczecie zostało ewakuowanych dzięki pomocy katolików. Przyjęto ich w katedrze i seminarium duchownym.

 

Antibalaka obległa dzielnicę Tokoyo, zamieszkałą w większości przez wyznawców islamu. Arcybiskup Bangi, kard. Dieudonné Nzapalainga i ordynariusz Bangassou, bp Juan José Aguirre Muñoz interweniowali, by umożliwić tysiącu muzułmanów opuszczenie meczetu. W tym celu - jak pisze watykański dziennik "L’Osservatore Romano" - stali się "tarczą ludzką", by ich chronić. Podczas ewakuacji doszło jednak do oddania strzałów, od których zginął imam meczetu, stojący obok bp. Aguirre Muñoza. Dzięki pomocy wojsk z misji pokojowej ONZ udało się ostatecznie wyprowadzić ludzi z meczetu do katedry i seminarium duchownego.

Choć po pielgrzymce Franciszka do tego afrykańskiego kraju i wyborach prezydenckich sytuacja w kraju się uspokoiła, to jednak wojna domowa nadal trwa. W ostatnich miesiącach doszło do konfliktu o terytoria bogate w zasoby naturalne w środkowej i wschodniej części Republiki Środkowoafrykańskiej, w prefekturach: Ouaka, Haute Kotto, Basse Kotto i Mbomou. Zarówno ordynariusz Bangassou, jak i arcybiskup Bangi próbują doprowadzić do przerwania walk i przekonać oba ugrupowania do złożenia broni.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Bazyli 16:16:57 | 2017-05-19
"katolicy uratowali tysiąc muzułmanów"
wspaniale, sprawdźmy jeszcze kto zaatakował muzułmanów? Antybalaka? Sprawdźmy co to jest? 
Wikipedia: "Antybalaka – ochotnicze chrześcijańskie jednostki samoobronne, powołane podczas wojny domowej w Republice Środkowoafrykańskiej". 
Czyli można by napisać: katolicy chcieli wymordować muzułmanów, ale na szczęście inni katolicy im przeszkodzili.
W 2014 organizacja Amnesty International opublikowała opisy szeregu masakr popełnionych przez Antybalakę na cywilnej ludności wyznania muzułmańskiego[3]. 13 kwietnia 2014 w samochodzie należącym do Antybalaki odkryto ciało zaginionej francuskiej dziennikarki Camille Lepage.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plNewsletter DEON.pl

[X]
 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook