Prezydent Caldera będzie pamiętany w Kościele

Głęboką wiarę byłego prezydenta Wenezueli Rafaela Caldery i jego miłość do Kościoła przypomniał Benedykt XVI w telegramie kondolencyjnym.

 

Przesłanie, wystosowane w imieniu Papieża przez kardynała sekretarza stanu Tarcisio Bertone, odczytał 26 grudnia na Mszy pogrzebowej w Caracas tamtejszy arcybiskup. W homilii metropolita wenezuelskiej stolicy, kard. Jorge Urosa, przypomniał stałą wierność Kościołowi, jaką ten polityk odznaczał się już jako młody działacz katolicki. Określił go jako jedną z najwybitniejszych postaci w dziejach Wenezueli.

 

Rafael Caldera, zmarły 24 grudnia w 94. roku życia, był pierwszym chrześcijańskim demokratą, który został szefem państwa w Wenezueli, a drugim w całej Ameryce Łacińskiej, po Eduardo Freiu w Chile (1964-1970). Wybrano go na prezydenta dwukrotnie. Pełnił ten urząd w latach 1969-1974 i 1994-1999 r., kiedy jego następcą został aktualny, kontrowersyjny prezydent Hugo Chávez. Szerzył znajomość nauki społecznej Kościoła i z tej racji wielokrotnie uczestniczył w różnych spotkaniach w Watykanie.

 

W ostatnim czasie postępy choroby Parkinsona zmusiły go do wycofania się z czynnej działalności. Na pogrzeb Rafaela Caldery w Caracas przybyło prócz rodziny niewielu uczestników, w tym niemal żadna z obecnych osobistości politycznych. Znamienne, że byłemu prezydentowi odmówiono pogrzebu państwowego, co jest bez precedensu w prawie dwóchsetletniej historii niepodległej od 1811 r. Wenezueli.
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Tomek 22:45:15 | 2009-12-28
 Niech spoczywa w pokoju.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~gość 18:33:25 | 2009-12-28
Smutna i przykra wiadomość, gdy się czyta: [...] Znamienne, że byłemu prezydentowi odmówiono pogrzebu państwowego, co jest bez precedensu w prawie dwóchsetletniej historii niepodległej od 1811 r. Wenezueli.
Za to,że był  chrześcijaninem, wiernym Kościołowi  (?)

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook