Trwa konferencja na temat religijności w Europie Środkowo-Wschodniej

(fot. shutterstock.com)

W siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego rozpoczęła się konferencja pt. "Religijność i przynależność narodowa w Europie Środkowo-Wschodniej", zorganizowana przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego i Pew Research Center z USA.

 

Na początku obrad ks. Wojciech Sadłoń zaznaczył, że Polska geograficznie znajduje się w samym centrum Europy, mamy do czynienie z wpływami chrześcijaństwa zachodniego, jak i wschodniego. Polska jest przestrzenią styku dwóch centrów chrześcijaństwa, jeszcze przed wojną 20% stanowili prawosławni. Podkreślił, że chrześcijaństwo wschodnie i zachodnie znacznie się różnią. Dodał, że wartością prezentowanych dziś amerykańskich badań jest ukazanie roli nie tylko katolicyzmu, ale i prawosławia w tym regionie Europy.

 

Alan Cooperman, dyrektor Pew Research Center podkreślił, że jego instytucja jest pozarządowym ośrodkiem socjologicznym, nie mającym żadnych powiązań politycznych. Zajmują się kwestiami religijnymi, badanymi w skali świata. Wyjaśnił, że prezentowane badania są fragmentem szerszego programu badawczego, studiującego kwestie przyszłości religii we współczesnym świecie. Już prowadzili badania w Afryce oraz Azji, także w krajach muzułmańskich, a obecnie koncentrują się na Europie.

 

Dodał, że w Europie środkowo-wschodniej Pew Research Center przeprowadził badania w 19 krajach regionu, w oparciu o wywiady przeprowadzane z respondentami w ich ojczystych językach.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook