Kard. Nycz: trzeba przeciwstawić się takim prądom

(fot. Michał Lewandowski)

Świat potrzebuje świadectwa przeciwstawiającego się prądom współczesności, która odrzuca wartości ewangeliczne - podkreślił Kazimierz Kardynał Nycz. 

 
W ramach dorocznej pielgrzymki kapłanów seniorów archidiecezji warszawskiej do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki przewodniczył on uroczystej Mszy św. w sanktuarium św. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu.
 
W homilii kard. Nycz zwrócił uwagę na ponadczasowe przesłanie Jezusa Chrystusa. Jak podkreślił - Świat potrzebowała i wciąż potrzebuje świadków wiary. 
 
Tych, którzy pomimo sprzeciwu władców tego świata, idą z odwagą głosząc przesłanie Ewangelii, Kościół miał nie tylko w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, ale również w kolejnych, w tym zwłaszcza w XX oraz obecnie w XXI. Należą do nich wielcy święci i męczennicy - powiedział kaznodzieja. Wspomniał przy tym postać Sługi Bożego Stefana kard. 
 
Wyszyńskiego i jego zmagania w trosce o wierności Chrystusowi oraz męczeństwo bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
 
Podkreślił, że także współczesne czasy wymagają świadectwa, które potrafi przeciwstawić się wszystkim prądom, które odrzuciły i wciąż to robią wartości ewangeliczne, jak i te którym Kościół służył przez wieki będąc wiernym Jezusowi Chrystusowi.
 
W czasie zjazdu metropolita podziękował również kapłanom w podeszłym wielu za ich oddanie i świadectwo życia. - Trudno ocenić wagę waszej obecności i podążania drogą powołania które dajecie żyjąc i posługując na miarę swoich możliwości w parafiach - mając po czterdzieści, pięćdziesiąt, a nawet sześćdziesiąt lat kapłaństwa - powiedział kard. Nycz. 
 
Zwrócił również uwagę na wkład starszych kapłanów w codzienną posługę w konfesjonale, pomoc w kancelarii, czy zastępowanie w czasie wieczornych mszy św. i nabożeństw podczas trwania kolędy, czy wizyty duszpasterskiej.
 
Poprosił również współbraci w kapłańskie o modlitwę w intencji nowych powołań do życia w służbie Bogu i Kościołowi. - Na tle sytuacji Kościoła w innych krajach europejskich wypadamy nieźle. 
 
Nie możemy jednak dokonywać tego rodzaju porównań - podkreślił kard. Nycz. Zwrócił uwagę, że w Polsce można zaobserwować systematyczny spadek liczby kandydatów zgłaszających się do seminariów. 
 
- Nie da się tego wytłumaczyć tylko spadkiem demograficznym. Na to zjawisko składa się wiele czynników, które trzeba wziąć pod uwagę - stwierdził hierarcha.
 
Zdaniem metropolity jakość duszpasterstwa akademickiego ma spory wpływ na ilość powołań do stanu duchownego. - W ostatnich latach obserwujemy przesuwanie się wieku wśród kandydatów do kapłaństwa. 
 
Większość spośród tych którzy zgłaszają się do seminariów duchownych to osoby już po studiach, które uczestniczył w jakimś duszpasterstwie akademickim. W związku z tym koniczna staje się bardziej intensywna praca ze studentami - zwrócił uwagę kard. Nycz.
 
W czasie zjazdu wspomnieniami o bł. ks. Jerzym podzielił się z zebranymi były kanclerz archidiecezji warszawskiej ks. infułat Grzegorz Kalwarczyk.
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

TajemniczaJejmosc 01:54:12 | 2017-04-29
"Tych, którzy pomimo sprzeciwu władców tego świata, idą z odwagą głosząc przesłanie Ewangelii, Kościół miał nie tylko w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, ale również w kolejnych, w tym zwłaszcza w XX oraz obecnie w XXI. Należą do nich wielcy święci i męczennicy"

Mogę oddać życie dziś lub jutro. Każdy z nas jest dzieckiem Boga gotowym lub nie gotowym na śmierć. Mogę oddać życie w każdej chwili. Tych, którzy pomimo sprzeciwu władców tego świata, idą z odwagą głosząc przesłanie Ewangelii, Kościół miał nie tylko w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, ale również w kolejnych, w tym zwłaszcza w XX oraz obecnie w XXI. Należą do nich wielcy święci i męczennicy. 

Oddam życie, gdy morderca przyłoży mi nóż do szyi. Oddam życie za Ciebie, Panie. Jak Kopt.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

discharge 21:48:25 | 2017-04-28
Gdy 30 lat temu czytałem Apokalipsę św Jana, myślałem że opisywany tam świat to jakaś utopia: czarownicy, bałwochwalcy, bluźnienie Bogu i mieszkańcom nieba...
Gdy po latach mi się oczy otworzyły, okazuje się że to tu i teraz.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook