Andrea Riccardi i Angela Merkel rozmawiali o przyszłości Europy

(fot. Tv2000it / youtube.com)

Przyszłość Europy oraz perspektywy budowy pokoju na świecie, to niektóre z tematów wtorkowego spotkania w Berlinie założyciela rzymskiej Wspólnoty św. Idziego z kanclerz Niemiec.

 

Andrea Riccardi nie pierwszy raz był gościem Angeli Merkel, która z kolei w lutym 2015 była gościem rzymskiej wspólnoty. Rozmowa, jak informuje jej biuro prasowe, trwała tym razem pięćdziesiąt minut. Tematem numer jeden była Europa i związane z nią wartości, które zdaniem obu stron nie dotyczą jedynie przeszłości, ale muszą stanowić "pożywkę dla przyszłości".

 

Dlatego też, zgodzili się niemiecka kanclerz i włoski historyk, jeżeli ma być kontynuowany proces integracji, należy zachęcić do udziału w nim także najmłodsze pokolenia. Służyć temu mógłby program, który określono jako "Erasmus zatrudnienia", sprzyjający pracom społecznie użytecznym, a tym samym także formacji oraz wejściu na rynek pracy.

 

Angela Merkel i Andrea Riccardi - laureaci Nagrody Karola Wielkiego, jak przypomina się w komunikacie - uważają, że zjawisku imigracji należy stawić czoło, wypracowując politykę zdolną pogodzić humanitaryzm z bezpieczeństwem. Kanclerz Niemiec pogratulowała rzymskiej wspólnocie sukcesu tzw. korytarzy humanitarnych, dzięki którym do tej pory przybyło już do Włoch ponad ośmiuset uchodźców syryjskich. Są one dobrodziejstwem zarówno dla nich, podróżujących samolotami, a nie łodziami na Morzu Śródziemnym, jak i dla obywateli krajów europejskich i stanowią dla innych wzór, o czym świadczy podobna inicjatywa, podjęta w ubiegłym miesiącu przez Francję.

 

Merkel rozmawiała z gościem także o współpracy międzynarodowej w najbardziej potrzebujących krajach Afryki, z których wyruszają migranci do Europy. Współpraca ta powinna mieć na celu stworzenie w tych krajach społeczeństwa obywatelskiego, dążącego do stworzenia zatrudnienia i rozwoju. Konieczne jest wyzwolenie od ubóstwa i anonimowości szerokich warstw społeczeństwa, jak to ma już miejsce w Burkina Faso, gdzie Wspólnota św. Idziego prowadzi program zapisywania w urzędach stanu cywilnego osób, które do tej pory nie były nigdzie rejestrowane. W ten sposób już trzy i pół miliona osób, głównie nieletnich, opuściło strefę "niewidzialności".

 

Angela Merkel zaproszona została na najbliższe spotkanie modlitewne o pokój, które odbędzie się we wrześniu w niemieckich miastach Münster i Osnabrück. Innym tematem poniedziałkowego spotkania w Berlinie był dialog między religiami. Zdaniem pani kanclerz, afrykański islam wraz historycznymi Kościołami chrześcijańskimi Europy - katolickim i protestanckim - powinny razem przyczyniać się do budowy społeczeństwa obywatelskiego i sprzyjać pojednaniu w regionach wstrząsanymi przemocą i konfliktami. Angela Merkel i Andrea Riccardi zgodnie potępili wszelki fundamentalizm, reprezentowany zarówno przez radykalne grupy islamskie, jak i przez coraz liczniejsze w krajach Afryki sekty chrześcijańskie.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook