"To nasza odpowiedź na wezwanie Franciszka"

(fot. shutterstock.com)

To nasza odpowiedź na wezwanie papieża Franciszka by pomagać syryjskim uchodźcom - mówi dla KAI s. Nazaria Kukwa, nazaretanka ze wspólnoty w podparyskim Bagneux. Z inicjatywy sióstr w najbliższy weekend odbędzie się druga edycja rekolekcji dla syryjskich chrześcijan przebywających w Paryżu.

 

Rekolekcje, w których weźmie udział kilkadziesiąt osób z Syrii, głównie małżeństw, poprowadzi o. Zygmunt Kwiatkowski, jezuita, który przez 30. lat posługiwał na Bliskim Wschodzie, a obecnie pracuje w Polsce.

 

To nie ostatnia edycja rekolekcji

 

- To dzień skupienia dla osób, w większości pochodzących z grup modlitewnych, które o. Zygmunt zakładał w Syrii,m.in. z Aleppo, Damaszku, Al-Hasaka, Rakki, a więc z miejsc, które wciąż znajdują się w ogniu wojny.

 

Część tych osób jest we Francji od kilku lat, inni od niedawna i wszyscy potrzebują wspólnoty - wyjaśnia s. Nazaria, która w latach 2002 - 2005 pracowała na misji sióstr nazaretanek w chrześcijańskiej miejscowości Ma'arat Sednaya niedaleko Damaszku.

 

Jak dodaje, to druga i z pewnością nie ostatnia edycja rekolekcji, które siostry organizują dla Syryjczyków w ośrodku rekolekcyjnym "Emaus" niedaleko Paryża.

 

To nie jedyna forma pomocy dla uchodźców

 

Pierwsze z nich, zorganizowane na na przełomie marca i kwietnia, adresowane były do młodzieży i zgromadziły kilkudziesięciu syryjskich uchodźców przebywających we Francji. Byli to zarówno młodzi ludzie, którym udało się już rozpocząć studia lub pracę, jak też ci, którzy dopiero niedawno przybyli do Francji i oczekują na decyzje dotyczące dalszego pobytu w tym kraju.

 

Organizacja rekolekcji dla syryjskich chrześcijan, to nie jedyna forma pomocy bliskowschodnim uchodźcom, organizowana przez polskie nazaretanki. W swoim domu dla studentek w podparyskim Bagneux, siostry przyjmują za darmo dziewczęta z Syrii, które starają się o azyl i możliwość rozpoczęcia studiów we Francji.

- Te osoby trafiają do nas dzięki kontaktom, które nawiązywałyśmy w czasach, kiedy pracowałyśmy w Syrii. To chrześcijanki - wyjaśnia s. Nazaria.

 

W najbliższych miesiącach z polskimi siostrami rozpoczną też współpracę syryjscy skauci, którzy chcą stworzyć struktury i rozpocząć działalność formacyjną we Francji.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook