Watykan do buddystów: trzeba promować kulturę pokoju

(fot. shutterstock.com)

Dziś "pilnie trzeba promować kulturę pokoju, a nie przemoc" - tym wezwaniem do wspólnego zaangażowania rozpoczyna się przesłanie do buddystów, skierowane przez Papieską Radę ds. Dialogu Międzyreligijnego z okazji święta Wesak 2017 r.

 

"Podczas gdy wielu wierzących dokłada starań, by szerzyć pokój inni wykorzystują religię, by usprawiedliwiać swe akty przemocy i nienawiści" - czytamy w tekście podpisanym przez przewodniczącego kard. Jean-Louisa Taurana i sekretarza bp Ayusa Guixota.

 

Podobnie, "rozwija się współpraca religijna w skali globalnej, jednak obserwuje się także upolitycznianie religii". I choć istnieje "świadomość endemicznego ubóstwa i głodu na świecie", trwa wciąż "naganny wyścig zbrojeń". Ta sytuacja wymaga, według dykasterii, "apelowania o niestosowanie przemocy", oparte na wyraźnym "wyrzeczeniu się przemocy we wszystkich jej formach".

 

Tradycyjnie orędzie to Stolica Apostolska przesyła z okazji najważniejszego buddyjskiego święta - Vesak (Wesak). Związane jest ono z dniem narodzin, oświecenia i śmierci Buddy, według tradycji przypadającym podczas majowej pełni Księżyca. W tym roku jest ono obchodzone 10 maja m.in. w Korei i Chinach, Sri Lance, Tajlandii, Malezji, Singapurze, Birmie, Kambodży i Laosie, w Indiach, Nepalu i Indonezji.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (10)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MAGDALENA 14:11:55 | 2017-04-25
Franciszek2 MAGDALENA | 2017-04-25 12:08:38
W zasadzie nie powinieniem odpowiadać na taki słowotok, ale zwróć nieszczęsna kobieto uwagę na mądre przysłowie pszczół :"Kto się przezywa sam się tak nazywa" - chociaż nie spodziewam sie refleksji , bardziej zrobiłem to dla zacnych pszczół...

Nieszczęsny chłopie a czyje jest to zdanie:
"Bóg zapyta Cię kardynale co zrobiłeś z Jego talentami, które Ci dał. Dlaczego Jego prawdę o Jego istnieniu zakopałeś w ziemi zamiast nawrócić tych pożałowania godnych wyznawców bałwanów.

Teraz widzisz swój kretynizm?
Pszczoły zostaw w spokoju bo:
"Porazi cię Pan obłędem i ślepotą, i przytępieniem umysłu, (29) tak że w południe chodzić będziesz po omacku, jak ślepy chodzi po omacku w ciemności, i nie będzie ci się wiodło na twoich drogach, i będziesz tylko uciskany i łupiony po wszystkie dni, a nikt cię nie będzie ratował."

"Pan ześle na ciebie, w głodzie, w pragnieniu, w nagości i w niedostatku wszystkiego i włoży żelazne jarzmo na twój kark, aż cię wytępi."

Oceń 12 16 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MAGDALENA 10:52:28 | 2017-04-25
@ Franciszek2

Godnym pożałowania bałwanem jesteś także ty. Widać jaką masz naturę Mściwy osobniku. Straszysz swoim bogiem innych bo masz jego naturę. Nie zapomnij, że twoim panem jest ten który powiedział:

Trup twój będzie żerem dla wszelakiego ptactwa niebieskiego i zwierza polnego. Nikt nie będzie ich płoszył. (27) Dotknie cię Pan wrzodem egipskim, guzami odbytnicy, świerzbem i liszajem, z których nie będziesz mógł się wyleczyć. (28) Porazi cię Pan obłędem i ślepotą, i przytępieniem umysłu, (29) tak że w południe chodzić będziesz po omacku, jak ślepy chodzi po omacku w ciemności, i nie będzie ci się wiodło na twoich drogach, i będziesz tylko uciskany i łupiony po wszystkie dni, a nikt cię nie będzie ratował. (30) Zaręczysz się z kobietą, a inny mężczyzna będzie z nią obcował. Wybudujesz sobie dom, lecz w nim nie zamieszkasz. Zasadzisz winnicę, a nie będziesz jej użytkował. (31) Twój wół na twoich oczach zostanie zarżnięty, ale ty jeść z niego nie będziesz, twój osioł sprzed twego oblicza zostanie ci zrabowany, ale do ciebie nie wróci, twoje owce zostaną oddane twoim wrogom, a nikt ci nie pomoże. (32) Twoi synowie i twoi córki będą wydane innemu ludowi, a twoje oczy codziennie będą ich wyglądać i tęsknić za nimi, ale ty będziesz bezsilny. (33) Plon twojej ziemi i cały twój dorobek spożyje lud, którego nie znałeś, i będziesz tylko uciskany i ciemiężony po wszystkie dni. (34) Oszalejesz na widok tego, co będą oglądać twoje oczy.

Oceń 11 22 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Franciszek2 08:14:23 | 2017-04-25
Bóg, szanowny Panie Tauran, na pewno nie będzie Cię pytał jak miewa sie niejaki Budda, i w jaką to majową noc księżyca składałeś buddystom życzenia . Bóg zapyta Cię kardynale co zrobiłeś z Jego talentami, które Ci dał. Dlaczego Jego prawdę o Jego istnieniu zakopałeś w ziemi zamiast nawrócić tych pożałowania godnych wyznawców bałwanów.

Oceń 30 17 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook