Abp Pizzaballa: chrześcijanie w Jrozolimie są potrzebni

Abp Pizzaballa: chrześcijanie w Jrozolimie są potrzebni
(fot. Holy Land Franciscans / youtube.com)
KAI / pk

Ważne jest zachowanie i zagwarantowanie obecności Kościołów chrześcijańskich w Jerozolimie, bo bez nich miasto to straciłoby swój uniwersalny charakter - powiedział abp Pierbattista Pizzaballa, przyjmując 19 kwietnia prezydenta Izraela Reuwena Riwlina.

Odwiedził on Łaciński Patriarchat Jerozolimy, by przekazać chrześcijanom życzenia świąteczne.

Taką wielkanocną wizytę złożył on już po raz trzeci od początku swej kadencji prezydenckiej. Przed dwoma laty był w patriarchacie prawosławnym, rok temu w ormiańskim, a teraz u katolików.

Podczas odwiedzin głowy państwa abp Pizzaballa, administrator apostolski Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy zwrócił uwagę, że obecność wspólnot chrześcijańskich stanowi integralną część tożsamości tego miasta i bez nich nie mogłoby ono być tym, czym jest.

DEON.PL POLECA

Bez tej niewielkiej, ale głęboko tam zakorzenionej społeczności chrześcijańskiej Jerozolima straciłaby swój uniwersalny charakter i nie byłaby "domem modlitwy dla wszystkich narodów", o jakim mówi prorok Izajasz - podkreślił abp Pizzaballa. Zwrócił uwagę, że w tym roku obchody Paschy żydowskiej i chrześcijańskiej wszystkich wyznań zbiegły się ze sobą, sprawiając "radosne zamieszanie i nieuniknione problemy organizacyjne". Ale "te malownicze sceny życia w Jerozolimie są jedyne w swoim rodzaju i trzeba je zachować" - dodał arcybiskup. Przypomniał, co łączy Paschę Żydów i chrześcijan. Ci pierwsi obchodzą w to święto wyzwolenie Izraelitów z Egiptu, natomiast "dla nas jest to ostateczne wyzwolenie z mocy grzechu i śmierci przez zmartwychwstanie Jezusa" - powiedział arcybiskup, który jest franciszkaninem.

W czasie spotkania w patriarchacie łacińskim przemówił też patriarcha prawosławny Teofil III. On również wskazał na uniwersalny charakter mozaiki religijnej i etnicznej, jaką tworzy to miasto, w którym starożytne tradycje współistnieją obok siebie. Jest to głębokie przesłanie, któremu niestety zagraża dziś przemoc - dodał hierarcha prawosławny.

Z kolei prezydent Izraela powiedział: "Wszyscy jesteśmy mieszkańcami Jerozolimy i razem możemy budować wspólną przyszłość, co jest moim marzeniem". Reuwen Riwlin wyraził ubolewanie z powodu zamachów na Koptów w Egipcie przed świętami i późniejszego ataku na greckoprawosławny klasztor św. Katarzyny na Synaju.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Pizzaballa: chrześcijanie w Jrozolimie są potrzebni
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.