Rektor KUL: zróbmy narodowy rachunek sumienia

Świętując zbliżające się stulecie odrodzenia Polski, nie zaniedbujmy obowiązku dokonania starannego narodowego rachunku sumienia - zachęca w liście z okazji świąt Wielkanocy ks. prof. dr hab. Antoni Dębiński, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

 

Jak co roku w Poniedziałek Wielkanocny w wielu polskich parafiach odczytywany jest list rektora lubelskiej uczelni. Tego też dnia tradycyjnie organizowana jest zbiórka na wsparcie działalności KUL.

 

Ks. prof. Dębiński przypomina w o zbliżającej się 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. “Polacy, przywołując często proroctwa wielkiego wieszcza narodowego Adama Mickiewicza, porównywali wydarzenia tego pamiętnego roku do zmartwychwstania, do powstania z grobu niewoli" - przypomina rektor.

"Świętując zbliżające się stulecie odrodzenia Polski, nie zaniedbujmy obowiązku dokonania starannego narodowego rachunku sumienia. Wdzięczni Opatrzności za łaskę życia w wolnym państwie, pytajmy samych siebie: czy na co dzień traktujemy je jako dobro wspólne?" - zachęca rektor KUL.

Cytując wypowiedź św. Jana Pawła II, autor listu zwraca uwagę na wkład lubelskiej uczelni w rozwijanie kultury chrześcijańskiej w naszym kraju w ciągu ostatniego wieku.

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II jest najstarszą uczelnią Lublina i jednym z najstarszych uniwersytetów w Polsce. Powstał w 1918 r. z inicjatywy ks. Idziego Radziszewskiego, który został pierwszym rektorem. Od początków istnienia zadaniem Uczelni jest służba Bogu i Ojczyźnie - Deo et Patriae.

W ciągu swojej prawie 100-letniej historii KUL stał się jednym z najważniejszych ośrodków myśli katolickiej, który wpływał na kształt nauki i kultury polskiej, zyskując szerokie uznanie w kraju i zagranicą.

Wieloletnim profesorem KUL był ks. prof. Karol Wojtyła, który w 1954 r. został zaproszony przez Uniwersytet do prowadzenia wykładów z etyki.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MR 17:32:16 | 2017-04-17
Na to żebu zrobić rachunek sumienia IM pełna zgoda. MNIE lub NASZYM? A niby kto miałby to zrobić-  ONI?  JA sam, MY? Przecież chcemy dobra, jesteśmy  w porządku. 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

ekomarek1 13:53:08 | 2017-04-17
Ktoś zawinił przyzwoleniem na Zło.Niektórzy duchowni przyzwyczaili się doszukiwać podłości i Żlamstwa tylko u pogrobowców starego systemu,
a powstały nowe zagrożenia,nowe siły politycznene na usługach księcia ciemności.

Oceń 3 5 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?