"Zmartwychwstanie to skok ku nowemu życiu"

(fot. abpgadecki.pl)

Zmartwychwstanie Jezusa jest faktem. Jest to jakościowy skok ku nowemu życiu, ku nowemu światu - powiedział podczas liturgii Wigilii Paschalnej abp Stanisław Gądecki.

 

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podczas Mszy św. ochrzcił czternastu dorosłych katechumenów.

 

W homilii wygłoszonej w katedrze poznańskiej, abp Gądecki zauważył, że pogrzeb Jezusa zasiał pustkę w sercach uczniów, a On sam przekroczył bramę samotności.

 

- Chrześcijanie czuwają, ponieważ tej nocy dokonuje się nowa Pascha, nowe przejście Chrystusa. Nasz Zbawiciel skruszywszy więzy śmierci, jako zwycięzca wyszedł z otchłani. Dlatego wszystkie obrzędy Wigilii Paschalnej odbywają się nie w dzień, ale właśnie w nocy - powiedział metropolita poznański.

 

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że tej nocy "Jezus nie pozostał w grobie, Jego ciało nie uległo zepsuciu. On rzeczywiście powstał z martwych. Wyszedł z grobu i co uderzające, nie dochodził swojej sprawiedliwości. Po zmartwychwstaniu w ogóle nie zajął się tymi, którzy wyrządzili Mu krzywdę" - zauważył abp Gądecki, dodając, że Jezus szukał ludzi, którzy w Niego uwierzyli.


Odnosząc się do sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego, które przyjęli katechumeni, abp Gądecki podkreślił, że chrzest nie jest rytuałem przyjmowania ludzi do Kościoła. - Jest on czymś więcej niż zwykłym obmyciem, oczyszczeniem czy upiększeniem duszy. Chrzest jest rzeczywiście śmiercią i zmartwychwstaniem. Jest odrodzeniem do nowego, przemienionego życia - zauważył.

 

- Bądźcie wierni Chrystusowi, który was wybrał i powierzcie Mu całe wasze życie. Macie za sobą różne doświadczenia życiowe, dlatego łatwo zrozumiecie, że dzisiejszy chrzest jest dla was oczywistym dowodem na miłosierdzie Boga i darmowość łaski - podkreślił abp Gądecki.

 

W uroczystej liturgii Wigilii Paschalnej uczestniczyli wierni ze wspólnoty neokatechumenalnej z parafii św. Jana Kantego w Poznaniu.

 

Msza w katedrze poznańskiej - w 90. rocznicę pierwszej polskiej transmisji nabożeństwa przez radio - była transmitowana, także w Internecie, przez Radio Emaus.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook