Honorowi obywatele powiatu tarnowskiego

Nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk i znany duszpasterz młodzieży, dominikanin o. Jan Góra otrzymali dziś tytuły Honorowego Obywatela Powiatu Tarnowskiego. Laureaci wyróżnienia są związani z regionem tarnowskim, promują walory powiatu i realizują wiele cennych inicjatyw.


Wyróżnienie to pretekst do zobowiązań - mówi o. Jan Góra. - Tutaj znajduję zrozumienie, wsparcie, tutaj ludzie są inni. Cieszę się, że ośrodek akademicki na Jamnej tętni życiem i rozwija się. Tytuł to pieczątka dla mojego umiłowania tej ziemi. Jestem jej ambasadorem – to macie grati - żartował o. Góra.

 

Podczas obrad kapituły przyznającej tytuły, trwały dyskusje, które osoby mają otworzyć listę honorowych obywateli powiatu. Jak mówi przewodniczący Rady Powiatu Sylwester Gostek, wybrano ludzi, których można najbardziej utożsamić z powiatem tarnowskim.

 

Mieliśmy dylemat od kogo zacząć, bo pierwszy raz przyznajemy tytuł. Gdyby dzisiaj zapytać mieszkańców powiatu kim są o. Góra i abp Kowalczyk, to uważam, że prawie wszyscy znaliby odpowiedź. Duchowni są bowiem inicjatorami ważnych i wielkich dzieł - dodaje Sylwester Gostek.

 

Abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce, pochodzi z Jadownik Mokrych (powiat tarnowski). Utrzymuje stałe kontakty z rodzinnymi stronami. Dzięki jego inicjatywie i pomocy powstał Ośrodek Opiekuńczo – Rehabilitacyjny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej prowadzony przez Caritas oraz Izba Pamięci Jana Pawła II, gdzie zgromadzono wiele cennych pamiątek po wielkim Polaku.

 

Ojciec Jan Góra to znany duszpasterz akademicki. Od 1997 roku organizator Ogólnopolskiego Spotkania Młodzieży na Polach Lednickich. Jest inicjatorem i twórcą ośrodka duszpasterstwa akademickiego "Respublica Dominicana" w Jamnej koło Tarnowa. Razem z powiatem tarnowskim organizuje na Jamnej święto pojednania i uroczystości patriotyczne. Dzięki jego osobie Jamna stała się znana w kraju i na świecie.

 

Nieobecny podczas uroczystości abp Kowalczyk tytuł odbierze w lutym przyszłego roku, w czasie otwarcia nowej hali sportowej w radłowskiej szkole, której jest absolwentem.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook