Bp Edward Dajczak: Za dużo w naszych sercach obojętności

(fot. youtube.com)

Radzimy sobie ze wszystkim. Wydaje nam się, że niemal wszystko jest w naszych rękach. Wymyka nam się tylko Bóg. Za dużo w naszych sercach obojętności - powiedział w Wielki Czwartek ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

 
Bp Edward Dajczak, podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej w koszalińskiej katedrze.
 
- Zanim zaczniemy medytować nad tym co ma się w nas stać, musielibyśmy pomyśleć o siostrach i braciach z Koszalina, których tu, ani w żadnej świątyni nie ma. Którzy nie rozumieją, co Jezus czyni. Musielibyśmy pomyśleć o wszystkich naszych chwilach, w których moglibyśmy być z Jezusem, ale nie jesteśmy. Za dużo w naszych sercach obojętności - mówił bp Dajczak.
 
Bp Dajczak zaznaczył, że jako ludzie staramy się kontrolować wszystko. Nigdy jednak człowiek nie będzie miał wpływu na Boga i jego ogromną miłość.
 
- Jesteśmy ludźmi, którzy są zanurzeni w biegu życia. Radzimy sobie ze wszystkim. Wydaje nam się, że niemal wszystko jest w naszych rękach. Tworzymy wszystko, co nam w tym świecie umila czas, co jest przyjemne, jest piękne. Rozwój techniki jest oszałamiający. Wymyka nam się tylko Bóg. Nie jesteśmy w stanie nim sterować. Nie jesteśmy w stanie zatrzymać jego miłości. I to jest powód również odrzucenia, ponieważ ta miłość, która przenika nasze serca nie może nie sięgać naszej codzienności - zauważył duchowny.
 
Bp Dajczak nawiązał do słów ojca świętego Benedykta XVI, który w jednym ze swoich kazań stwierdził, że dokładniejszy przekład słów modlitwy z jej greckiego oryginału brzmiałby "chleba naszego istotnego, daj nam dzisiaj".
 
- Ten świat ma taki zapas żywności, że nie każe się rolnikom uprawiać ziemi. I na tym świecie ludzie umierają z głodu. W okrutnych mękach. Nie z powodu braku żywności, tylko z powodu braku serca i człowieczeństwa. Z powodu tego, że w człowieku jest za mało człowieka. Że jakieś prawa ekonomii są ważniejsze od życia. To okrucieństwo współczesnego świata, o którym on milczy. Gdyby wszyscy chrześcijanie to wołanie modlitewne zamieniali jeszcze piękniej w życie. Przecież byłoby inaczej - powiedział biskup.
 
- Myślę, że warto by zmienić w odbiorze to rozesłanie po Eucharystii - "idźcie, spełniona ofiara". Ono jest prawdziwe, ale jeszcze prawdziwsze jest "idźcie, i zanieście gdzieś tę miłość". Ona się w was zaczęła na nowo, nakarmiliście się nią - podsumował kaznodzieja.
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?