Relikwie Gwoździa z Krzyża Pańskiego w katedrze na Wawelu

(fot. shutterstock.com / youtube.com)

W katedrze na Wawelu w Wielki Piątek wystawiona zostanie niezwykła relikwia - fragment gwoździa, którym przybito do krzyża Jezusa Chrystusa. Jest to jedyna tego typu relikwia w Polsce.

 
Na co dzień relikwia przechowywana jest w zabytkowym relikwiarzu z XVII wieku w skarbcu katedry na Wawelu. 
 
Relikwie gwoździa Krzyża Pańskiego otrzymał król Władysław Jagiełło od papieża Marcina V. 
 
Był to dowód wdzięczności papieża za to, że Litwa przyjęła chrzest bez rozlewu krwi.
 
Relikwia zostanie wyniesiona w katedrze na Wawelu w Wielki Piątek o godz. 15. Wtedy rozpocznie się nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego i adoracja relikwii Gwoździa z Krzyża Pańskiego. 
 
W Wielkim Tygodniu w katedrze na Wawelu wierni będą mogli uczestniczyć w liturgii Triduum Paschalnego. Nabożeństwom przewodniczyć będzie abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. 
 
Uroczystości rozpoczną się w Wielki Czwartek o godz. 18 Mszą Wieczerzy Pańskiej, podczas której odbędzie się obrzęd umywania nóg. 
 
Tradycyjnie podczas liturgii figura Jezusa zostanie przeniesiony do Ciemnicy w kaplicy Mariackiej, gdzie wierni będą mogli ją adorować. 
 
W Wielki Piątek o godz. 18 rozpocznie się Liturgia Męki Pańskiej wraz z adoracją Chrystusa Ukrzyżowanego i obrzędem przeniesienia Najświętszego Sakramentu do Grobu w kaplicy królowej Zofii.
 
Z kolei w Wielką Sobotę o godz. 20 odbędzie się Liturgia Wigilii Paschalnej, a około godz. 22.30 rozpocznie się procesja rezurekcyjna.
 
W niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godz.10 abp Marek Jędraszewski będzie przewodniczyć uroczystej eucharystii, podczas której udzieli błogosławieństwa pasterskiego mieszkańcom archidiecezji krakowskiej. W tym dniu o godz. 14.30 odbędą się nieszpory.
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (31)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

elimelek07 11:27:08 | 2017-04-13
Do Bazylego odpowiedź na pytanie kto był autorem Ewangelii.
Ewangelie, tak jak całe Pismo Święte, zostały napisane pod natchnieniem Ducha Świętego. Czyli ich autorem jest Bóg.

Oceń 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Pola 00:04:19 | 2017-04-12
Większej relikwii od Ciała Chrystusa nie może być. Gwóźdź będziecie adorować, a Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie to byle jak - na stojąco i na ręce chcecie udzielać/ przyjmować.

Oceń 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bazyli 10:20:45 | 2017-04-11
Relikwi jest na świecie cała masa. Gwoździ z krzyża jest 33. Każdy, każdy najprawdziwszy. Ale ile innych fajnycch jest jeszcze. Np. liście z pałmy pod którą modlił się Jezus w Ogrójcu. jest kopytko osoiłka na którym wjeżdżał do jerozolimu oraz ekstrementy tego osiolka. Napletków Jezusa było chyba klikanaście.

Oceń 2 8 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

batorex 21:27:24 | 2017-04-10
Ok. Nie lubię M. Jędraszewskiego. Nie muszę. Ale jest pierwszym arcybiskupem krakowskim od lat, który odprawi na Wawelu Liturgię Wigilii Paschalnej o takiej porze, która jest zgodna z rubrykami. Do tej pory na Wawelu liturgia paschalna była sprawowana o godz. 18. Najczęściej w "pełnym" słońcu. Nie wiem czy to zasługa Jędraszewskiego czy kogoś z Wawelu, ale wieczne "nie da się, bo to Wawel" odeszło w niebyt. Dobra robota.

Oceń 16 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook