Episkopat: zmiany dot. sakramentu bierzmowania

Episkopat
(fot. youtube.com)

Polscy biskupi opracowali nowy dokument dotyczący przygotowania młodzieży do sakramentu bierzmowania. Ujednolica on zasady obowiązujące w całej Polsce oraz podkreśla związek z parafią zamieszkania.

 

Wytyczne dotyczące przygotowania do bierzmowania zawierają w sześciu punktach najważniejsze aspekty sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. Po wprowadzeniu teologicznym i pastoralnym biskupi ukazują również wskazówki organizacyjne. Dokument określa, jak na terenie całej Polski powinno przebiegać przygotowanie do bierzmowania.

 

- Wspólnota, świadectwo i dojrzałość - to charakterystyczne cechy przygotowania do sakramentu bierzmowania - podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.  - Każdy ochrzczony może i powinien przyjąć ten sakrament, gdyż bez niego wtajemniczenie chrześcijańskie pozostaje niedopełnione  - czytamy w dokumencie.

 

Biskupi podkreślają rolę rodziców w towarzyszeniu młodzieży podczas przygotowania do bierzmowania. Stąd w ciągu całego cyklu przygotowań wskazują na potrzebę przynajmniej pięciu spotkań z rodzicami kandydatów do bierzmowania.

 

- Uprzywilejowanym miejscem przygotowania bliższego i bezpośredniego do sakramentu bierzmowania jest parafia zamieszkania, a nie parafia, na terenie której znajduje się szkoła. Na tym etapie rozwoju religijnego chodzi bowiem o włączenie kandydata w życie jego parafii - tłumaczą biskupi.

 

W celu wyraźnego zaznaczenia jedności sakramentów chrztu i bierzmowania świadkami bierzmowania powinni być - jak wskazuje dokument - rodzice chrzestni, o ile są nadal wierzącymi i praktykującymi katolikami. Tam, gdzie nie jest to możliwe, świadkiem może być inna osoba - wierząca i praktykująca, która ukończyła 16 lat i przyjęła sakrament bierzmowania.

 

Podkreśleniem związku bierzmowania z sakramentem chrztu jest też zachęta do zachowania imienia chrzcielnego. - To okazja do bliższego poznania patrona, który towarzyszy nam często od pierwszych chwil życia - podkreśla Rzecznik Episkopatu. Zmiana - jak czytamy w dokumencie - byłaby uzasadniona, gdyby imię chrzcielne nie było związane z patronem chrześcijańskim. 

 

W związku ze zmianami w systemie edukacji, okres wdrażania wszystkich etapów przygotowania do bierzmowania powinien obejmować - trzy klasy - VI, VII i VIII. Samo zaś przyjęcie sakramentu możliwe jest "najwcześniej na zakończenie klasy VIII, jako ważne dopełnienie edukacji na etapie szkoły podstawowej" - wyjaśniają biskupi.

 

Nowe wskazania dotyczące przygotowania do sakramentu bierzmowania zostały zatwierdzone przez biskupów podczas 375. Zebrania Plenarnego KEP, które miało miejsce w Warszawie 13 i 14 marca 2017 r.

 

>>Pełny tekst dokumentu

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (8)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Zbigniew Paweł Maciejewski 17:37:14 | 2018-12-15
Z dokumentu:

5. Przygotowanie do bierzmowania składa się z trzech etapów: przygotowania dalszego, bliższego i bezpośredniego.

A dzida składa się z przeddzidzia, śróddzidzia i zadzidzia.

Taka sama prawda.

Nie pomogą żadne dokumenty i wskazania, gdy nie zmieni się mentalność księży. Wszystko zależy od proboszczów a proboszczowie nie zależą od nikogo.

ks. Zbigniew Paweł Maciejewski
======================
https://fundacjanaszawinnica.pl/pl/c/Przygotowanie-do-bierzmowania/16

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WSz 14:46:41 | 2017-04-07
Co z dokumentami Kościoła, które stwierdzają, że z zasady bierzmuje się 7latki? To nie sakrament dojrzałości, jak już, to jest nim Eucharystia.

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

rafsiek 08:54:42 | 2017-04-07
To wskazówka. "Zachęta". Imię z chrztu na bierzmowaniu. KEP stwierdza, iż "dla wyraźniejszego zaznaczenia ścisłego związku bierzmowania z sakramentem chrztu świętego należy zachęcać kandydatów, aby zachowali imię chrzcielne."
A tak BTW to przecież nie jest tak, że inni patroni omijają Cię wielkim łukiem, bo Twoim patronem jest św X. Wyobrażasz sobie taką sytuację? "przepraszam, nie pomogę - idź do X".

Oceń 6 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

TomaszL 08:46:44 | 2017-04-07
W dobie kończenia przed zdecydowaną większość nauki conajmniej na poziomie szkoły średniej moze warto by było Bierzmowanie przenieść na (przyszłą) klasę III tej szkoły, czyli gdy młodzi ludzie mają po 17-18 lat.
Bo dziś niedojarzali ludzie przyjmują ten Sakrament wcześnie, a później szukają jakis bezsensownych dodatkowych pseudosakramentów jak np Chrzest w Duchu św.

Oceń 41 21 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

tarpan 08:38:04 | 2017-04-07
Co to znaczy "zachowania imienia chrzcielnego". Czy imię chrzecielne przy bierzmowaniu jest "wymazywane"? Czy chodzi tu o przyjęcie tego samego imienia, co przy chrzcie? Co stoi na przeszkodzie, aby miec jeszcze jednego patrona? Nie rozumiem tego.

Oceń 19 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook