Oświęcim: konferencja "Ekumenizm męczenników"

(fot. shutterstock.com)

Z okazji jubileuszu 500-lecia reformacji Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu (CDiM) organizuje w dniach od 7 do 9 kwietnia wielkopostną konferencję "Ekumenizm męczenników". W wydarzeniu wezmą wykładowcy z Polski, Niemiec i Ukrainy.

 
"Pamięć wydarzeń 500 lat Reformacji przypomina nam niestety kłótnie i podziały, ale także głębokie szukanie woli Boga. Chcemy się w tych dniach refleksji skupić na szukaniu tego, co nas łączy najbardziej: świadectwa życia dla zbawczej nadziei, którą nam daje Bóg w Chrystusie Jezusie" - napisali pomysłodawcy spotkania z CDiM, zaznaczając, że konferencję można przeżyć także jako dni skupienia w Wielkim Poście.
 
Tytuł konferencji nawiązuje do słów, jakie wypowiedział Jan Paweł II podczas nabożeństwa "Ekumeniczne Wspomnienie Świadków Wiary XX wieku" 7 maja 2000 r. w rzymskim Koloseum.
 
Papież mówiąc do przedstawicieli różnych Kościołów, podkreślił, że "cenne dziedzictwo, jakie przekazali nam ci mężni świadkowie, jest wspólnym skarbem wszystkich Kościołów i wszystkich wspólnot kościelnych".
 
"To dziedzictwo przemawia donioślejszym głosem niż podziały. Ekumenizm męczenników i świadków wiary jest najbardziej przekonujący; wskazuje drogę jedności chrześcijanom XXI wieku.
 
Jest to dziedzictwo krzyża przeżywane w świetle Paschy: dziedzictwo, które wzbogaca i wspomaga chrześcijan, wchodzących w nowe tysiąclecie" - zaznaczył papież Polak.
 
Podczas konferencji wykładowcy przedstawią poszczególne perspektywy teologii męczeństwa - katolicką, protestancką, grekokatolicką i prawosławną.
 
Wśród autorów wykładów będą: Teresy Wontor-Cichy z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, ks. dr Volker Haarmann - referent ds. dialogu chrześcijańsko-żydowskiego z Kościoła ewangelickiego w Nadrenii, dr Joanna Barcik z Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, Switlana Hurkina z Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie, prof. Marek Kita z Uniwersytet Jana Pawła II w Krakowie, dyrektor Międzywydziałowego Instytutu Ekumenii i Dialogu oraz kierownik katedry chrystologii wydziału teologicznego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Łukasz Kamykowski opowie o chrześcijańskiej teologii męczeństwa wobec żydowskiego Shoah.
 
Świadectwo męczeństwa w Aleppo przybliży Marta Titaniec - kierowniczka działu projektów zagranicznych w Caritas Polska i sekretarz Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.
 
Przewidziano także "Medytację Drogi Krzyżowej" na terenie byłego obozu niemieckiego Auschwitz II -Birkenau.
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook