Kościół przeciwny protestom w Paragwaju

(fot. shutterstock.com)

Ponad tysiąc osób zebrało się w nocy z 31 marca na 1 kwietnia przed siedzibą paragwajskiego Kongresu w stolicy kraju - Asunción.

 

Demonstrowali oni przeciw planowanym przez rząd zmianom w konstytucji, określanym przez nich jako "parlamentarny zamach stanu". Chodzi o umożliwienie ponownego wyboru obecnego prezydenta Horacio Cartesa na drugą kadencję, na czym bardzo mu zależy. Miejscowi biskupi wezwali ludność do zachowania spokoju a władze do wycofania się z zamierzeń ustawodawczych.


Przewidując taki rozwój wydarzeń episkopat już wcześniej w liście do władz wskazał, iż proponowane przez nie rozwiązanie "tworzy niepotrzebne napięcie i polaryzację społeczną, która, jeśli się nią odpowiednio nie zajmie, może doprowadzić do przemocy". Obecnie hierarchowie wydali jeszcze jedno, specjalne oświadczenie, w którym apelują zarówno do ludu, jak i do rządu, o pokojowe postępowanie i szukanie dialogu. Zachęcają ponadto polityków, aby ci "odzyskali społeczne zaufanie poprzez konkretne gesty".

 

W casie najnowszych manifestacji ich uczestnicy przerwali metalowe bariery ustawione przez policję przed budynkiem Kongresu, wdarli się do środka i tam podpalili część pomieszczeń. Według ostatnich doniesień dotychczas w wyniku zamieszek zginęła dotychczas jedna osoba a kilkadziesiąt odniosło rany: politycy, demonstranci i policjanci. minister spraw wewnętrznych Paragwaju - Miguel Tadeo Rojas oświadczył, że siły porządkowe musiały interweniować przy użyciu działek wodnych pocisków gumowych, aby rozproszyć tłumy.

 

Konstytucja kraju, uchwalona w 1992, po 35 latach dyktatury, ogranicza mandat prezydenta do jednej 5-letniej kadencji. Obecny szef państwa, którego urzędowanie kończy się w przyszłym roku, próbuje przedłużyć swój mandat, proponując poprawkę, która by to umożliwiła.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook