Kraków: nie żyje ks. infułat Stanisław Małysiak

(fot. shutterstock.com / diecezja.pl)

Wczoraj w Krakowie zmarł ks. infułat Stanisław Małysiak, partyzant Armii Krajowej, wieloletni przewodniczący Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Miał 92 lata. 

 
Msza pogrzebowa zostanie odprawiona w czwartek w Kościele Mariackim. Zmarły pochowany zostanie na Cmentarzu Rakowickim.
 
Urodził się 5 maja 1925 roku w Ślemieniu, w powiecie żywieckim. Tam rozpoczął naukę w szkole powszechnej, ale podczas wojny, po włączeniu Żywiecczyzny do Rzeszy Niemieckiej, w październiku 1940 roku został wysiedlony wraz z rodzicami i dwojgiem rodzeństwa do Majdana Kasztelańskiego na Zamojszczyźnie. 
 
Pracował tam fizycznie w młynie i równocześnie działał w Związku Walki Zbrojnej. 
 
Najpierw przydzielony do plutonu Brzeziny, uczył się w leśnej szkole partyzanckiej, kształcącej młodych dowódców piechoty, potem w latach 1942-1944 walczył w Armii Krajowej pod pseudonimem Sęp w IX Pułku Legionów Ziemi Zamojskiej pod dowództwem Konrada Bartoszewskiego (ps. Wir).
 
Brał udział w wielu akcjach bojowych na terenie Zamojszczyzny, m.in. w wielkiej bitwie w Puszczy Solskiej w roku 1944. 
 
W czasie jednej z akcji został schwytany przez Niemców i osadzony w obozie przejściowym w Zwierzyńcu. Stamtąd został przewieziony do obozu w Lublinie, skąd udało mu się zbiec.
 
Za działalność partyzancką, na wniosek swojego dowódcy Konrada Bartoszewskiego, został odznaczony Krzyżem Walecznych, który wręczono mu dopiero po przemianach politycznych w naszym kraju w 1989 roku.
 
Po ustaniu działań wojennych na terenie Zamojszczyzny ks. Małysiak kontynuował naukę w gimnazjum w Zamościu. W 1945 roku zbiegł do Krakowa, by uniknąć aresztowania przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. 
 
Tu zdał maturę i wstąpił do Seminarium Krakowskiego, rozpoczynając studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, które ukończył w 1952 roku.
 
Święcenia kapłańskie otrzymał w tym samym roku. Pierwszą posługę kapłańską pełnił w Niegowici w latach 1952-1957, następnie był wikariuszem parafii w Kobierzynie i równocześnie kapelanem szpitala psychiatrycznego. 
 
W 1963 roku został przeniesiony do Bazyliki Mariackiej, z którą związany był do końca życia. Równocześnie od lat pięćdziesiątych pracował w Wydziale Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej. 
 
Podczas wieloletniej pracy kurialnej był bliskim współpracownikiem arcybiskupów krakowskich: najpierw Karola Wojtyły, później Franciszka Macharskiego, a także założycielem Wydawnictwa św. Stanisława BM z własnym ośrodkiem poligraficznym. 
 
W 1990 roku, na wniosek krakowskiego środowiska żołnierzy Armii Krajowej, ks. kard. Franciszek Macharski mianował ks. Infułata Małysiaka kapelanem organizacji kombatanckich Armii Krajowej. 
 
W 2002 r. uchwałą Rady Miasta Krakowa został odznaczony Brązowym Medalem Cracoviae Merenti. 
 
Był Kanonikiem Seniorem Krakowskiej Kapituły Katedralnej.
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook