Polska oficjalnym współorganizatorem ŚDM Panama 2019

(fot. Piotr Kosiarski)

Na osobistą prośbę papieża Franciszka, Polacy wspólnie z Panamczykami pokierują przygotowaniami Światowych Dni Młodzieży Panama 2019.

 

Jak nieoficjalnie dowiedziała się KAI, na kilka dni przed obchodami diecezjalnych 32. ŚDM, pismo w tej sprawie trafiło do Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM. Specjalnie dla polskich pielgrzymów zostanie zorganizowany rejs z Polski do Panamy.

 

Komitet organizacyjny kierowany przez przedstawicieli dwóch krajów to precedens w ponad 30-letniej historii spotkań młodych.

 

Decyzja o ponownym przyznaniu Polsce statusu współorganizatora ŚDM motywowana jest pozytywnymi opiniami dotyczącymi organizacji Dni w Diecezjach i tygodnia Wydarzeń Centralnych ŚDM w Krakowie. Szczególne pochwały dotyczą przebiegu pięciu głównych uroczystości w Krakowie, dlatego najprawdopodobniej to właśnie Polacy będą odpowiadali m.in. za te same spotkania w Panamie.

 

Po raz pierwszy w historii ŚDM, oprócz loga i hymnu, mają mieć również swoją maskotkę. Jedną z propozycji jest popularna w Panamie rozgwiazda (której promienie miałyby symbolizować poszczególne kontynenty) ubrana w tradycyjny strój krakowski.

 

Wkrótce planowana jest także przeprowadzka do Panamy 44 polskich rodzin, które przyjmowały pielgrzymów w ubiegłym roku (po jednej rodzinie z diecezji), a które w ciągu najbliższych miesięcy wyruszą w podróż Panamericaną (autostradą przecinającą cały kraj), zachęcając Panamczyków do otwarcia domów dla gości. Na początku 2019 r. rodziny zbudują w pobliżu stolicy Panamy polską wioskę dla rodaków uczestniczących w ŚDM.

 

Polsko-panamski Komitet Organizacyjny ŚDM w nowym składzie ma oficjalnie rozpocząć pracę jeszcze przed wakacjami. Nie wiadomo, kto spośród Polaków wejdzie w skład jego kierownictwa, choć jednym z kandydatów jest ks. Grzegorz Suchodolski, który organizacją ŚDM zajmował się w latach 1997-2016.

 

Najprawdopodobniej specjalnie dla polskich pielgrzymów zostanie też zorganizowany rejs z Polski do Panamy, który będzie się relacjonowany na bieżąco w polskich i europejskich mediach.

 

Po drodze uczestnicy odwiedzą wybrane miejsca poprzednich ŚDM, m.in. Buenos Aires, Sydney, Rio de Janeiro i Manilę, zabierając na pokład przedstawicieli lokalnej młodzieży. Drogą satelitarną będzie się z nimi łączył także Ojciec Święty.

 

Szczegóły dotyczące powstającego polsko-panamskiego Komitetu Organizacyjnego ŚDM i innych inicjatyw pojawią się wkrótce na stronie www.kierunekpanama.pl

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

sabina.m.op 22:15:08 | 2017-04-02
Moim skromnym zdaniem to jest typowy żart na prima aprilis...

Oceń 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook