Kard. Marx: oddajmy zarządzanie parafiami świeckim

(fot. Catholic News Service / youtube.com)

Kard. Reinhard Marx, ordynariusz archidiecezji Monachium i Freising, zamiast zamykać parafie ze względu na brak księży, zachęca świeckich do zarządzania nimi.

 

Kardynał Marx, który jest przewodniczącym niemieckiej konferencji biskupów i członkiem Rady Kardynałów doradzających papieżowi Franciszkowi, powiedział że Kościół powinien odkrywać nowe sposoby do włączania świeckich w posługę duszpasterską. Zaproponował także żonatym mężczyznom zarządzanie parafiami.

 

Kardynał Marx powiedział, że parafie prowadzone przez świeckich zapewnią niemieckiej archidiecezji sposób na "pozostanie widocznym lokalnie" - i to pomimo braku kapłanów.

 

- Lokalny kościół jest najważniejszy - podkreślił - Możemy stracić wiele wspaniałych możliwości, jeżeli odetniemy nasze lokalne korzenie - mówił hierarcha.

 

Archidiecezja Monachium, która liczy sobie 1,7 mln katolików, miała zaledwie jednego kandydata na księdza w ciągu ostatniego roku.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

pettt 16:53:38 | 2018-03-16
Pius X, Encyklika Pascendi dominici gregis (O zasadach modernistów) z 1907 r.
• [ROZDZIAŁ VII MODERNISTA - REFORMATOR] Pozostaje nam jeszcze słów kilka dodać o moderniście - reformatorze. Już z tego, cośmy dotychczas mówili, można sobie wytworzyć pojęcie, jaką i jak chorobliwą manią wprowadzania nowości odznaczają się ci ludzie. Ten ich duch nowatorski czepia się wszystkiego, co jest katolickim. (...) Ale co się tyczy Kościoła rządzącego, ten, zdaniem ich, winien być zreformowany od góry do dołu, zwłaszcza władza dyscyplinarna i dogmatyczna. Duch jego i forma winny się zastosować do stanu świadomości nowoczesnej, która jest dziś całkiem demokratyczną: a zatem i kler niższy a nawet i laicy niech wezmą udział w rządach Kościoła, a cała władza w ten sposób niech zostanie zdecentralizowaną.

Zob. także:
"Papstschreiben fördert Kirchenreform"*
Der katholische Tübinger Theologe und Kirchenkritiker Hans Küng hat das neue Lehrschreiben von Papst Franziskus gewürdigt. "Mit der Kirchenreform geht es voran", schrieb Küng in einem Gastbeitrag für die "Passauer Neue Presse" am Samstag. Das Apostolische "Evangelii gaudium" (Die Freude des Evangeliums) wurde am Dienstag veröffentlicht .
In dem Dokument verstärke Franziskus "seine Kritik am Kapitalismus und der Herrschaft des Geldes", lobte Küngc So plädiere Franziskus für eine Dezentralisierung der Kirchenstrukturen "hin zu Bistümern und Gemeinden" und eine Reform des Papstamtes.
Das Kirchenoberhaupt trete für eine Aufwertung der Laien und gegen ausufernden Klerikalismus ein sowie "für eine wirksamere weibliche Gegenwart in der Kirche, vor allem in Entscheidungsgremien" [Przywódca kościoła opowiada się za uznaniem świeckich i przeciw eskalacji klerykalizmu i "za bardziej skuteczną obecność kobiet w kościele, szczególnie w ciałach decyzyjnych" - przypis pettt]. Ebenso deutlich engagiere sich der Papst für die Ökumene und den interreligiösen Dialog, besonders mit Judentum und Islam.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

tomek59 15:24:38 | 2017-03-28
Nie chcę być posadzony o brak miłosierdzia tak drogiego Franciszkowi, ale nie mogę się powstrzymać od pewnego porównania. Co by zrobił prezas Volswagena, gdyby szef oddziału firmy w Monachium mający potencjalnie 1,7 mln klientów sprzedał jeden samochód w ciągu roku? Zrobiłby go swoim doradcą, czy wylał na zbity pysk?

Oceń 16 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

bonaventura 14:59:26 | 2017-03-28
Gdybym był księdzem czuł bym się w ten sposób ubezwłasnowolniony.

Oceń 14 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

tomek59 14:56:48 | 2017-03-28
Kardynał daje proste rowiązania sprawdzone u protestantów. Zapomniał tylko dodać, że spośród  siebie powinni zarządzający wybrać jednego, który będzie sprawował pamiątkę Wieczerzy Pańskiej. 

Oceń 10 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Pustynia_Serc 13:34:55 | 2017-03-28
W Niemczech jest prosty sposób, by odzyskać powołania:
- powrót do SPOWIEDZI, czego Niemcy teraz prawie wcale nie praktykują;
- poważne traktowanie Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie zamiast streszczania Go do chlebka na koniec Mszy;
- mówienie wiernym o GRZECHU, bo tego się nie robi.
Niemiecki Episkopat sam sobie strzelił samobója, gdy przestał praktykować podstawy katolicyzmu w swych świątyniach.

Oceń 32 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

TomaszL 12:43:47 | 2017-03-28
Czytaj - ponieśliśmy klęskę jako katolicy. Brakuje powołań, brakuje ksiezy.
Czym jest wiec ten współczesny, pełen pustych słów o miłosierdziu Kościół, skoro tak mało osób chce służyć innym swą posługa kapłańską.

I rozumiem żal za faktem, iż Kościół przestanie byc widoczny lokalnie, ale skoro ponosi klęske i faktycznie przestaje istniec, to jaki sens jest nadal urzymywac puste parafie i puste kościoły. W końcu jak nie będzie ksiedza, to kto odprawi Msze św, czy wyspowiada w takiej świeckiej parafii? A moze to nie jest juz aż tak ważne?

Oceń 43 47 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook