Wzgórze Trzech Krzyży jest pilnowane

Od wczoraj przy przemyskim Wzgórzu Trzech Krzyży kilkugodzinne dyżury pełnią członkowie stowarzyszenia „Wolne Miasto Przemyśl”. Miejsce jest także monitorowane przez policję i Straż Miejską.

 

Do ataku na krzyże stojące na Wzgórzu Trzech Krzyży doszło dwukrotnie. Najpierw w drugiej połowie sierpnia zniszczono największy, a w nocy z 2 na 3 września ktoś ściął drugi i położył na ziemi. Na sytuację zareagowali liderzy inicjatywy „Wolne Miasto Przemyśl”, którzy powołali Ruch Obrońców Trzeciego Krzyża. Jego założeniem były całonocne dyżury przy krzyżach na Wzgórzu.

 

- Chcemy pokazać czym jest prawdziwy liberalizm. Nie polega on bowiem na walce z poglądami innych, a na szanowaniu ich wolności. To zostało naruszone w Przemyślu. Co tydzień grupka ludzi chodziła w to miejsce i się tam modliła. Nikomu nie wadzili, nie narzucali swoich poglądów, a ktoś niszcząc te krzyże obraził ich uczucia religijne – mówi w rozmowie z KAI Andrzej Orzechowski, lider „Wolnego Miasta Przemyśl”.

 

Pomysłodawcy powstania Ruchu przyznają, że celem akcji jest również pokazanie, że nie są antyklerykalni.

 

- Nie chcemy wojen i rozlewania krwi. Chcemy pokoju i dialogu. Obrona krzyża nie jest żadną kpiną, a poważną inicjatywą – mówi Artur Gerula „Asterix”. W poniedziałkowy wieczór przez kilka godzin stał przy krzyżu wraz z jednym z członków „Wolnego Miasta Przemyśl”. W tym czasie dwukrotnie zostali wylegitymowani – najpierw przez policję, potem przez strażników miejskich.

 

- Świadczy to, że Wzgórze jest monitorowane przez odpowiednie służby co bardzo nas cieszy. W związku z tym nie będziemy prowadzić całonocnych dyżurów, tym bardziej, że noce są zimne, a dzisiaj na dodatek pada deszcz. Będziemy jednak przychodzić wieczorami na kilka godzin, aż do 14 września, kiedy mają zostać postawione krzyże metalowe – mówi Orzechowski.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~jj. 12:08:32 | 2010-09-09
"Jeżeli mnie przesladowali i was przesladować będą."

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~przykład z góry idzie 19:56:03 | 2010-09-08
...ryba się psuje od głowy...
...przykład idzie z góry a nadgorliwość wandali nie ma granic...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~As 16:14:12 | 2010-09-08
Jeżeli władza pozwala na na brak szacunku do Krzyża w centrum stolicy , na znęcanie się nad modlącymi się pod tym Krzyżem to daje przykład dla złych ludzi w odległym Przemyślu. Musimy się za nich modlić.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook