Otwarto odnowioną Kaplicę Grobu Pańskiego

Radio Watykańskie
(fot. PAP/EPA/MENAHEM KAHANA / POOL)

Ekumenicznym nabożeństwem zainaugurowano 22 marca odnowioną Kaplicę Grobu Pańskiego w Jerozolimie.

 

Prace trwały dziesięć miesięcy i będą kontynuowane. W nabożeństwie uczestniczyli przedstawiciele trzech Kościołów, które sprawują pieczę nad świątynią: prawosławnego, ormiańskiego i katolickiego.

 

Nad pustym grobem Chrystusa odśpiewano hymny paschalne właściwe każdej z tych tradycji, a następnie wspólnie odmówiono Ojcze Nasz.

 

- Odnowiliśmy nie tylko pewną strukturę, ale także nasze wspólne świadectwo Ewangelii Chrystusa Zmartwychwstałego. Jest to dar nie tylko dla Ziemi Świętej, lecz dla całej ludzkości - powiedział podczas nabożeństwa prawosławny patriarcha Jerozolimy Teofil II.

 

National Geographic podaje, że naukowcy odkryli, że istnieje bardzo poważne ryzyko zawalenia się najświętszej budowli chrześcijańskiej, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki, aby wesprzeć niestabilne fundamenty budynku.

 

Zespół naukowy z Politechniki Narodowej w Atenach, który właśnie ukończył odnowę tego, co uważane jest za grobowiec Chrystusa w Jerozolimie, ostrzega że potrzebna jest dodatkowa praca, aby zapobiec ogromnemu uszkodzeniu sanktuarium i otaczającego go kompleksu.

 

Antonia Moropoulou, główny inspektor naukowy greckiej Politechniki sugeruje, że "jeśli budowla zacznie się rozpadać, to jej upadek nie będzie procesem powolnym, a katastrofą".

 

Edykuła, mała konstrukcja wewnątrz Bazyliki Grobu Świętego, która zawiera pozostałości groty uważanej za grobowiec Jezusa, jest otaczana czcią co najmniej od IV wieku n.e.

 

Prace renowacyjne wokół Edykuły ujawniły, że większość XIX-wiecznego sanktuarium i otaczającej go rotundy, które goszczą miliony turystów rocznie, są prawdopodobnie zbudowane w większości na niestabilnych fundamentach, które zostały podzielone obszernymi tunelami i kanałami.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook