Wyjątkowe nabożeństwo do św. Rity

Wyjątkowe nabożeństwo do św. Rity
(fot. shutterstock.com)
KAI / sz

W bydgoskiej parafii św. Łukasza Ewangelisty trwa nabożeństwo piętnastu czwartków. Wydarzenie, w którym uczestniczą mieszkańcy diecezji oraz goście z różnych stron Polski, jest przygotowaniem do liturgicznego wspomnienia św. Rity. Przypada ono 22 maja.

Kult włoskiej augustianki, stygmatyczki, świętej Kościoła katolickiego, patronki od spraw trudnych i niemożliwych, jest znany w coraz szerszych kręgach - właśnie dzięki bydgoskiej parafii. Także dekretem wydanym w 2016 roku przez biskupa Jana Tyrawę świątynia św. Łukasza Ewangelisty w Bydgoszczy stała się Diecezjalnym Ośrodkiem Kultu św. Rity. - Nabożeństwo piętnastu czwartków rozpoczęliśmy z inicjatywy czcicieli tej szczególnej świętej, przygotowujących się do powołania w naszej parafii Bractwa św. Rity - powiedział proboszcz ks. Mirosław Pstrągowski.

Sama historia piętnastu czwartków sięga 1900 roku, kiedy to po kanonizacji św. Rity zaczęto praktykować specjalne nabożeństwo. - Dlaczego w czwartki? W Wielki Czwartek rozpoczęła się Męka Pana Jezusa, a św. Rita przez stygmat ciernia była szczególnie związana z cierpieniem Chrystusa. Piętnaście czwartków na pamiątkę piętnastu lat noszenia na czole stygmatu ciernia przez św. Ritę - dodał ks. Pstrągowski.

Nabożeństwa czwartkowe to przede wszystkim modlitwa, ale również rozważania związane ze św. Ritą. Jej czciciele poznają i przypominają sobie najważniejsze wydarzenia z życia, zwracając szczególną uwagę na cnoty tej niezwykłej postaci. - Tych cnót świętej chcemy się uczyć, aby nie tylko zanosić do Boga prośby przez wstawiennictwo św. Rity, ale również na jej wzór zmieniać i kształtować swoje życie. W codzienności św. Rity wiele trudnych, po ludzku niemożliwych spraw, znajdowało rozwiązanie, ale trzeba pamiętać, że ona nie tylko się modliła i prosiła Boga, ale również żyła w bliskości z Nim, nosząc Go w sercu - dodał proboszcz parafii św. Łukasza Ewangelisty w Bydgoszczy.

DEON.PL POLECA

Bez wątpienia, powołanie Diecezjalnego Ośrodka Kultu św. Rity przyczyniło się do szerszego kultu tej świętej, który "wyszedł" poza parafię. - Świadczy o tym zapraszanie św. Rity w jej relikwiach do innych wspólnot. Były rozmowy z czcicielami św. Rity, świadectwa o wymodlonych łaskach, wreszcie spotkania w konfesjonale. Powołanie ośrodka to także zobowiązanie dla samej parafii. To troska o licznie przybywających pielgrzymów. Od października 2016 roku działa w naszej wspólnocie Poradnia Rodzinna. Kolejna inicjatywa to Bractwo św. Rity, które jest w trakcie organizowania. Jeżeli biskup ordynariusz zatwierdzi jego statut i wyrazi zgodę na jego powołanie, to zostanie zainaugurowana jego działalność, a jego członkowie złożą ślubowanie - zakończył ks. Mirosław Pstrągowski.

"Za wszystkich pragnących prawdziwej miłości, którzy są samotni. Oby droga każdego wiodła przez miłość bliźniego, szczególnie tych, co pragną miłości - męża lub żony, ku Bożej miłości". Od 22 maja 2013 roku do 22 lutego 2017 roku na specjalną skrzynkę wpłynęły 6442 prośby, podziękowania, modlitwy. W czerwcu odbędzie się już 50 spotkanie.

Rita urodziła się między 1360 a 1380 rokiem w Roccaporenie w gminie Cascia, zmarła 22 maja 1457 roku. Po śmierci zasłynęła natychmiast wieloma cudami. Jej ciało - po dzień dzisiejszy cudownie zachowane - umieszczono w szklanej trumnie w kościele w Cascii. Kanonizacji św. Rity dokonał w 1900 roku papież Leon XIII. W liturgiczne wspomnienie św. Rity 22 maja Mszy św. o godz. 18 przewodniczyć będzie prymas Polski abp Wojciech Polak. Poprzedzi ją nabożeństwo o godz. 17, w czasie którego zostaną przedstawione modlitwy, dziękczynienia i prośby.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wyjątkowe nabożeństwo do św. Rity
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.