Abp Depo o nowej Komisji Maryjnej Episkopatu

(fot. E. Bartkiewicz/www.episkopat.pl/photo)

- Powołanie Komisji Maryjnej nie jest jakimś nowym otwarciem, ale kontynuacją tej drogi, która była obecna w Kościele w Polsce za czasów kardynałów Stefana Wyszyńskiego i Karola Wojtyły - mówi w rozmowie z KAI abp Wacław Depo, któremu Episkopat powierzył przewodniczenie Komisji Maryjnej, powołanej ponownie do życia na 375. zebraniu plenarnym w Warszawie, 13 i 14 marca br.

 

Abp. Depo podkreśla, że "normą duszpasterską Kościoła jest droga poprzez Maryję". Wyjaśnia, że już kard. Wyszyński, a wcześniej kard. August Hlond byli przekonani, że jeśli coś pozytywnego w Polsce się dokonuje, dokonuje się to dzięki Maryi i jej szczególnemu wstawiennictwu. "Cieszę się, że po jubileuszu 1050-lecia chrztu, w obecnym roku, który jest Rokiem Maryjnym, powraca zadanie odtworzenia Maryjnej Komisji polskiego Episkopatu" - dodaje metropolita częstochowski.

Abp Depo informuje, że zadaniem komisji będzie promocja kultu maryjnego i jego pogłębienie poprzez różne ośrodki studyjne, uniwersytety i sanktuaria. Dodaje, że "musimy dla dzisiejszego pokolenia, które już nie pamięta sługi Bożego kard. Wyszyńskiego, odczytać na nowo najgłębszy sens jego programu Ślubów Jasnogórskich, jak i ich dopełnienia zawartego w świadectwie św. Jana Pawła II". Podkreśla, że Jan Paweł II "uczył nas nie tylko, że potrzebne jest oddanie się w macierzyńską niewolę Maryi, ale że potrzebne jest zawierzenie Maryi w każdym czasie - jako nasza własna odpowiedź Bogu, który nam się objawia również w pośrednictwie Maryi".

Wśród członków komisji, obok zasłużonych polskich mariologów, są przedstawiciele najważniejszych polskich sanktuariów maryjnych poczynając od Jasnej Góry, poprzez sanktuaria Matki Bożej Miłosierdzia, Matki Bożej Łaskawej czy Matki Bożej Fatimskiej z Krzeptówek.

Abp Depo zapowiada, że pierwsze spotkanie komisji odbędzie się jeszcze przed Wielkanocą. "Bardzo ważne jest, aby w maryjny miesiąc maj wejść już w konkretnym zadaniem i programem, jaki nowa komisja będzie wyznaczała" - wyjaśnia.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

k jar 14:09:52 | 2017-03-16
Nareszcie. Dziękuję Instytutowi Prymasowskiemu, że o to zabiegał, bo wręcz skandalem było zaniechanie prac realizacyjnych programu Wyszyńskiego z przełomu lat 70.i 80.

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

marielle 13:36:34 | 2017-03-16
Mogłoby to być dobre miejsce dla kobiet w Kościele.

Oceń 2 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook